fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montowanie odpływów w jastrychu

Odpływ montowany w jastrychu może być punktowy bądź liniowy. Montuje się go w środkowej części kabiny prysznicowej. Może być nim również przyścienny odpływ, który prezentuje się jako delikatny rodzaj szczeliny w ścianie, bądź też poprzeczny odpływ liniowy, który swoje miejsce musi znaleźć w centralnej kabinowej części, albo też przy ścianie. W jastrychu w związku z tym musi powstać odpowiedni wyprofilowany spadek. Element musi zostać tu osadzony na takiej wysokości, aby spadek był możliwy do wykonania. (uprawnienia budowlane 2022)  

Montowanie odpływów w jastrychu
Montowanie odpływów w jastrychu

Wykonanie podpłytkowej izolacji

Izolacja podpłytkowa może zostać wykonana z zastosowaniem kilka różnych materiałów. Mogą to być elastyczne rodzaje uszczelniających szlamów, dyspersyjne masy polimerowe, albo też elastyczne powłoki wykonane z reaktywnych żywic. W praktyce budowlanej najczęściej stosowanymi materiałami są szlamy albo folie w płynie. W Polsce znacznie mniej stosuje się rolowe materiały, do których należą specjalne uszczelniające maty, które są na rynku w dwóch wariantach. Pierwszym wariantem jest kompensacyjno – uszczelniająca mata. Taką matę zatapia się w klejącej zaprawie. Gładka forma powierzchni powoduje, że ma ona dobre zakotwienie w klejowej zaprawie. Drugim wariantem są uszczelniające folie. Na rynku są one dostępne jako pasy, mające szerokość od 1 do 2 metrów. Są one zbudowane z właściwego uszczelniającego materiału, który zespolony jest z techniczną włókniną. (uprawnienia budowlane program) 

Planowanie wysokości warstw w podłodze

Przy typowym warstwowym układzie podłogi należy planując ich wysokość wziąć pod uwagę akustyczną oraz termiczną izolację, rozdzielającą warstwę, dociskowy jastrych oraz podpłytkową izolację. Ważny jest też tutaj klej oraz ceramiczne płytki.  (uprawnienia budowlane) Wszystkie te grubości muszą być określone już podczas etapu związanego z dobraniem odwadniającego oraz brodzikowego systemu. Odwodnienie można wykonać poprzez zastosowanie układu z syfonem, ale także występują na rynku alternatywne rozwiązania. Bardzo trudne jest zazwyczaj wykonanie uszczelnienia odpływu, dlatego też można spotkać rozwiązania wykorzystujące odpływ fabrycznie mocowany w płycie, która stanowi jednocześnie podłoże pod posadzkę znajdującą się w brodziku. Takie rozwiązanie cechuje się spadkiem, który musi być zintegrowany oraz odpływem. (uprawnienia budowlane segregator )  

Uszczelnienie odpływu

Nie ważne, jaki materiał zostanie zastosowany do podpłytkowej izolacji, konieczne jest jeszcze odpowiednie uszczelnienie odpływu. Przy punktowych wpustach odpływ uszczelnia się stosując do tego celu systemowy kołnierz. Taki kołnierz wtapia się w wodochronną powłokę. Najprostsze rozwiązanie jest do zastosowania w przypadku rozwiązań z wpustem zintegrowanym. Tutaj płytę pokrywa się fabrycznie wodochronną powłoką, a za uszczelnienie wpustu odpowiedzialność ponosi producent takiego systemu. Wyżej wymienione rozwiązania powodują, że konieczne staje się posiadanie wysokiej technicznej kultury u wykonawcy oraz bardzo precyzyjnej dokładności, co do milimetrów. W efekcie rozwiązanie będzie estetyczne i technicznie funkcjonalne.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com