fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dawniej piwnice kojarzono z ciemnym, zakurzonym pomieszczeniem. Współcześnie zmienił się jej charakter. Świeże powietrze, uchylne okno piwniczne, dostęp do zieleni widocznej za oknem w piwnicy i błękitem nieba. Wszystko to daje większe możliwości adaptacji piwnicy. Dzięki temu możesz mieć tam dodatkową przestrzeń do pracy, siłownię lub miejsce do medytacji. (uprawnienia budowlane kontakt)

Okna piwniczne
Okna piwniczne

Oświetlenie zewnętrzne piwnicy

Najszybciej doświetlić piwnicę gdy jest umiejscowiona w dawnym garażu. Poziom piwnicy jest wówczas wyniesiony ponad poziom terenu. Zamiana bramy garażowej na duże, przestronne okno daje wiele światła. (uprawnienia budowlane 2022) A długi obniżony wjazd pozwoli na niezwykłą grę światła w pomieszczeniu, w którym znajdą się okna piwniczne.

Piwnica posiadająca okna, wyniesiona ponad wysokość gruntu jest łatwiejsza w doświetleniu. Jeśli okna są zbyt małe, wystarczy je powiększyć wyburzając fragment ściany. Warto przemyśleć czy wystarczy powiększenie nad oknem czy pod nim. Często musimy zmienić cały kształt okna. Wiąże się to z modyfikacją nadproża. Kilka mniejszych okien sprawdzi się lepiej niż jedno duże. Szczególnie warto doświetlać stronę wschodnią piwnicy. Zmiana nadproża to ingerencja w konstrukcję budynku. Przed wykuciem otworu należy więc przygotować projekt takiej przeróbki zgodnie z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę. (uprawnienia budowlane kontakt)

Nowa WT2021 – ciepłe okna

Zgodnie z nowymi przepisami okna piwniczne muszą posiadać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie jest to nie więcej niż 0.9 W/(m2.K).  Dotyczy to ogrzewanych piwnic posiadających okna piwniczne. Wymagana temperatura nie może być niższa niż 16oC. W takim wypadku instaluje się okna dwukomorowe posiadające ciepłe ramki dystansowe. Dotyczy to również przerabiania wjazdu do garażu na taras z drzwiami balkonowymi. Piwnica która ma nam służyć bardziej jako spiżarnia lub skład wina może posiadać okna jednokomorowe. Wówczas współczynnik U nie może przekroczyć 1,4 W/(m2.K).  Temperatura będzie niższa niż 16oC. Takie okna wciąż można spotkać w ofercie. Możemy wstawić tradycyjne drzwi wejściowe w miejscu wjazdu do garażu. Należy wówczas pamiętać o współczynniku U. Gdy ogrzewamy piwnicę nie może być większy niż 1,3 W/(m2.K). W przypadku nieogrzewanej piwnicy ta zasada nie obowiązuje. (uprawnienia budowlane program)

Odwodnienie

Najwięcej światła dadzą nam okna piwniczne od strony południowej, południowo wschodniej lub południowo zachodniej. Naturalnym procesem jest zbierająca się tam woda. Należy zapanować nad jej przepływem, aby nie zbierała się w tym miejscu. Wystarczy umożliwić jest przepływ naturalny kształtując lekki spadek od budynku. Efekt ten uzyskamy wypełniając zagłębienia piaskiem lub żwirem. Warstwa przepuszczalna musi sięgać poniżej spodu ław fundamentowych. To sprawi że odwodnienie będzie dobrze działało. Unikniemy zawilgoceń piwnicy. Zdarza się też że należy skierować wodę do odpływu połączonego z kanalizacją deszczową. Gdy zagłębienia są duże takie rozwiązanie może być skuteczniejsze.

Studzienka chłonna uratuje nas gdy brak możliwości odprowadzenia wody do kanalizacji deszczowej. Kilka betonowych kręgów wypełniamy piaskiem lub innym przepuszczalnym materiałem. Dzięki temu woda zostaje odprowadzana do niższych warstw ziemi wnikając w piasek. Wokół ścian piwnicy możemy też zastosować drenaż łącząc z nim studzienkę tzw. rurą drenarską. Zimą będzie tam również zalegał śnieg. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Napór gruntu ma wielką moc, dlatego potrzebny jest murek oporowy wokół okna piwnicznego. Wykonuje się go w konstrukcji żelbetonowej betonowanej na budowie. Projektant dobierze nam odpowiednią gęstość uzależnioną od wielkości elementu. Zbrojenie zakładamy po przeciwnej stronie do napierającego gruntu. Należy też uwzględnić warunki atmosferyczne.  W związku z możliwością przemarzania ścianki umieszcza się ją przynajmniej 50 cm poniżej poziomu studzienki. Ścianka musi być stabilna i wytrzymała. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com