Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe z pomocą układu podłogowego rozprowadza ciepło równomiernie przez co nie ma wielkich skoków temperatur w pomieszczeniach oraz gwarantuje nam ono dogodną temperaturę przez cały czas. Zapewnia ono niewielkie zużycie energii w porównaniu z standardowymi grzejnikami. (egzamin na uprawnienia architektoniczne) Niewątpliwie ma ono wiele zalet. Ułatwia projektowanie wnętrz i daje swobodę, ze względu na brak widocznych elementów grzejnych. Jest też energooszczędne i nadaje się do nowoczesnego budownictwa jak i do renowacji starszych budynków. egzamin na uprawnienia budowlane
Wodne ogrzewanie podłogowe
Częściej wybieranym ogrzewaniem podłogowym jest ogrzewanie wodne. Jest ono droższe niż elektryczne, ale jego eksploatacja jest mniej kosztowna. Zastosowanie podłogówki najlepiej uwzględnić już w projekcie, biorąc poprawkę na zapotrzebowanie cieplne budynku i parametry techniczne materiałów. Podłogówkę wodną najłatwiej zamontować w nowo budowanych domach. Parametry ogrzewania podłogowego dostosowuje się na podstawie obliczenia zapotrzebowania cieplnego dla budynku i konkretnych pomieszczeń. Przed rozpoczęciem pracy wszystkie pomieszczenia, w których chcemy wykonać instalację powinny być zadaszone i zabezpieczone przed wodą deszczową. (testy na uprawnienia 2021)
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Również prace przy instalacji elektrycznej, wodnej i sanitarnej powinny zostać zakończone. Ogrzewanie podłogowe zakłada się dopiero po zakończeniu wewnętrznych robót tynkarskich oraz po wysuszeniu, posprzątaniu i wyrównaniu podłoża. Wylewka podłogowa pod takie ogrzewanie powinna być grubsza niż normalnie. Rurki przez, które przepływa woda zatapiane są w warstwie jastrychu. Podłoga musi być zabezpieczona. Nie może ona tracić ciepła, więc na podłożu kładzie się płyty izolacji termicznej.
Gdzie stosuje się ogrzewanie podłogowe
Ogrzewania wodnego na ogół nie stosuje się we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej występuje ono w łazience, kuchni czy salonie. Podłogówka jest słabym rozwiązaniem w pomieszczeniach, z których nie korzystamy regularnie a także tych, w których dużą część powierzchni zajmują meble. Odradza się stosowania go w pokojach małych dzieci, spiżarniach lub pomieszczeniach, które zostaną obłożone dywanem. Temperatura podłogi nie powinna być wyższa nić 29 stopni ze względów zdrowotnych. W łazience może dochodzić do 35 stopni. Dlatego woda w rurach nie powinna przekraczać 40 stopni. Dzięki niższej temperaturze powierzchni grzejnej w porównaniu z grzejnikami, w pomieszczeniu nie występuje cyrkulacja powietrza. Jest to zaleta dla osób uczulonych na kurz, ponieważ nie gromadzi się on na grzejnikach i nie jest przez nie przypiekany dzięki czemu jest mniej odczuwalny.
Ogrzewanie podłogowe w obiektach budowlanych
Rozkład temperatury w obiektach, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe jest zbliżony do optymalnego. Ciepło oddaje bardzo duża powierzchnia, przez co ni ma dużych różnic temperatur w pomieszczeniu.
Od czego zależy sposób ogrzewania mieszkań
Moc cieplna jest ograniczona, co jest problemem w pobliżu dużych okien oraz innych miejsc o zwiększonych stratach ciepła. Zastosowanie podłogówki najlepiej uwzględnić już w projekcie. Wylewka podłogowa powinna być nieco grubsza niż standardowa. Grubsza powinna być także warstwa ocieplenia w podłodze na gruncie (stykają się z nim rurki o temperaturze. Podnosi to poziom podłogi i zwiększa masę stropów. W wykonanym ogrzewaniu podłogowym nie ma jak wprowadzać zmian.
Ogrzewanie wodne
Najpowszechniejsze jest ogrzewanie wodne To po prostu rurki, przez które przepływa woda, podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła. Najczęściej są zatopione w dość grubej warstwie jastrychu. Spoczywają na warstwie izolacji cieplnej W efekcie taka ciepła podłoga ma sporą masę, nagrzewa się i stygnie powoli. Do tego jej całkowita grubość jest o kilka centymetrów większa, niż podłogi bez ogrzewania. Wymienione właściwości powodują, że ogrzewanie podłogowe w typowej wersji wodnej najczęściej wykonuje się w nowych budynkach. Są one przy tym odpowiednio wcześnie uwzględniono w grubości i ciężarze. Są jednak systemy montażu zaprojektowane głównie z myślą o remontowanych domach.
Ogrzewanie w domu
W domach tych ciężar i grubość ogrzewanej podłogi jest znacznie mniejszy. To przede wszystkim specjalne płyty izolacyjne z wyfrezowanymi rowkami na ułożenie rurek. Od góry mogą być przykryte tzw. suchym jastrychem, czyli płytami włóknowo-gipsowymi lub włóknowo-cementowymi. Ewentualnie zalane jastrychem o zwiększonej wytrzymałości, którego warstwa nad rurami może być cieńsza o 1–2 cm. To rozwiązania wyraźnie droższe od standardowych, lecz pozwalające na zrobienie ogrzewanej podłogi w miejscach, gdzie inaczej byłoby to niemożliwe.
Ogrzewanie elektryczne
Alternatywą dla ogrzewania wodnego jest wersja elektryczna. Składa się z: przewody grzejne, przeważnie zatopione w grubej na przynajmniej 5 cm wylewce podłogowej, maty, czyli przewody umocowane do siatki. Najczęściej zatapia się je w warstwie kleju do płytek. Ewentualnie układa pod panelami podłogowymi lub folie grzejne o grubości poniżej 1 mm, przewidziane pod panele.