fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jaką rolę pełni falownik w instalacji solarnej?

Falownik jest elementem, który jest absolutnie niezbędny do działania instalacji fotowoltaicznej. Uznawany jest w jej przypadku za najważniejszy, ponieważ to właśnie on decyduje o jej odpowiednim funkcjonowaniu. Sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.    (uprawnienia budowlane segregator)  


Falownik do instalacji solarnej

Funkcja

Falownik ma za zadanie przekształcić prąd stały, który jest produkowany przez moduły fotowoltaiczne. Prąd ten pochodzi z promieniowania słonecznego i jest zamieniany na prąd zmienny. Dzięki jego działaniu jest to możliwe, ponieważ jedynie w postaci prądu zmiennego może być wykorzystywany do zasilania innych elektrycznych urządzeń. Falownik w instalacji fotowoltaicznej jest odpowiedzialny za kontrolowanie najważniejszych parametrów całej instalacji. Ma na celu także jej zabezpieczanie i wykrywanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu całej instalacji.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Sprawność i wydajność

Właśnie ze względu na wyżej wymienione funkcje konieczne jest, aby urządzenie było bardzo dobrej jakości. Ma on kluczową rolę w przypadku działania całej instalacji. Warto więc zwrócić szczególną uwagę, by tego typu urządzenie miało odpowiednie parametry i renomowanego producenta. Wśród najbardziej znanych firm produkujących falowniki wyróżnia się przede wszystkim falowniki Fronius. Są naprawdę niezwykle sprawne i wydajne. Dzięki nim możliwe jest określenie, ile energii, którą wyprodukowały moduły fotowoltaiczne, trafi do instalacji elektrycznej w budynku i będzie mogła zostać wykorzystana do zasilenia różnych urządzeń. Warto więc podkreślić, że im większa jest jego sprawność tym lepsza będzie wydajność jego działania. Równie ważne jest to, by było w nim dużo modułów. Im więcej modułów MPPT ma dany falownik tym łatwiej uda się pozyskać większą ilość mocy. Najlepszym falownikiem ze względu na układ śledzenia jest falownik Huawei, który ma aż sześć takich układów śledzenia. Dzięki temu moduły są wykorzystywane w sposób maksymalny. Innym parametrem jest także to, aby można było zdalnie monitorować jego działanie. W tym przypadku równie ważne jest jego kontrolowanie, a także sterowanie urządzeniem. Zapewnia to aplikacja, która jest odpowiednio przystosowana do falownika. Można dzięki niej zainstalować falownik i utrzymywać moduły w takiej mocy, jaka będzie nam odpowiadać.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Inne parametry

Nie da się ukryć, że aby dobrze wybrać falownik trzeba pokłonić się ku wielu parametrom. Przede wszystkim jednak wyróżnić należy te najważniejsze, które zapewnią w pełni jego wydajność. Wyróżnić należy między innymi:

Dobra jakość jest gwarantowana przed dobrego producenta. Jeżeli więc zakupimy urządzenie od rekomendowanego producenta z pewnością nie będziemy musieli obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Ponadto zapewnienie bezpieczeństwa nie dotyczy jedynie instalacji fotowoltaicznej, ale także i innych instalacji, które działają wokół niej. Ważne jest także, by falownik był w pełni sprawny w momencie zasilania awaryjnego. Jeżeli chcesz, by falownik działał w budynkach mieszkalnych, powinieneś skłonić się ku falownikom, które mają dość niski poziom hałasu. Jednymi z najlepszych w tym zakresie są falowniki Huawei. Nie tylko są ciche, ale także nie powodują zakłóceń elektromagnetycznych. Spełnienie przez falownik odpowiednich parametrów jest nieodłącznie związane z jego wyborem od dobrego producenta.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com