Ogrodzenie posesji
Ogrodzenia gabionowe zyskują na popularności, ponieważ wykorzystują naturalny surowiec, jakim jest kamień, oraz metalowe koszyki, co stanowi ciekawą i nowoczesną propozycję w projektach architektów i projektantów. Wybór rodzaju kamienia, jego koloru i faktury pozwala na indywidualne wypełnienie koszy gabionowych, co nadaje unikalny charakter każdemu ogrodzeniu. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne) Zgodnie z literaturą i obowiązującymi przepisami, ogrodzenie to otaczanie terenu przy użyciu ochronnych urządzeń, takich jak płot, żywopłot czy mur, mające na celu zabezpieczenie terenu przed dostępem zwierząt lub osób trzecich. W branży budowlanej ogrodzenia stosuje się zarówno podczas budowy, jak i użytkowania obiektów budowlanych, a jednym z najskuteczniejszych sposobów na eliminację przypadkowego lub celowego dostępu do miejsc stanowiących zagrożenie jest zastosowanie ogrodzeń bezpieczeństwa. uprawnienia budowlane testy
Ogrodzenia systemowe metalowe
Systemowe metalowe ogrodzenia nadają się do każdego rodzaju działki, od prostych po bardziej nachylone i pofałdowane.
Ogrodzenia metalowe wykonane są zazwyczaj z aluminium, miedzi ze stali. Propozycje z ze stali można podzielić na panelowa, a także przęsłowe.
Ogrodzenia panelowe posiadają sztywne, lekkie siatki zgrzane ze sobą, powstają w wyniku rozgrzania drutów średnicy mniej więcej 5 mm. Najczęściej wykorzystywane są do grodzenia tylnych partii ogrodu mniej reprezentatywnych. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Ogrodzenia przemysłowe wykonane są nie tylko ze stali, może to być aluminium pokryte lakierem proszkowym, w ten sposób nie wymagają one żadnej konserwacji bo nie korodują. Mogą stanowić wykończenie niewielkich murków. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Tradycyjne płoty z wykorzystaniem drewna oraz kamieni
Ogrodzenia w postaci płotów drewnianych stwarzają atmosferę sielskość i przyjemnego charakteru związanego z naturą. Należy jednak pamiętać, że drewno, aby służyło na lata, powinno być odpowiednio zabezpieczone. W tym celu należy kupić odpowiednie środki do danego gatunku drzewa i będziemy mieć pewność, że nasz ogrodzenie jest zabezpieczone, a jego wygląd nieznacznie się zmienił. Drewno możemy zestawiać z różnymi materiałami budowlanymi na przykład szkłem, cegłą, betonem, metalem, kamieniem. Drewno bardzo dobrze komponuje się w aranżacjach podmiejskich, wiejskich, a także coraz częściej gości jako element w budowlach miejskich. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Ogrodzenia kute
Ogrodzenia kute posiadają również swój urok, w zależności od wzornictwa, jakie wykorzystujemy. Sprawiają wrażenie solidności i trwałości. Niektóre osoby wybierają modele bardzo proste, tradycyjne, nawiązujące do minimalizmu, inne natomiast wybierają bardziej artystyczne skomplikowane wzory, które mogą nawiązywać swoim wyglądem do wcześniej wykonanych balkonów czy balustrady do schodów. Metaloplastyka pozwala uzyskać przepiękne wzory na przykład motywy roślinne i geometryczne, właściwie możliwości jest wiele, w zależności od potrzeb i indywidualnych zamówień, umiejętności wykonawcy, a także pomysłowości inwestora.
Ogrodzenie placu budowlanego
Ogrodzenie na placu budowy powinno stworzyć się na etapie związanym z zagospodarowaniem terenu, zanim rozpoczną się właściwe prace budowlane. Kiedy taka sytuacja nie jest możliwa, np. podczas prac liniowych, należy dokonać odpowiedniego oznakowania granic terenu poprzez użycie ostrzegawczych tablic. Roboty drogowe z kolei wymuszają zastosowania znaków drogowych. Na terenie budowy wysokość ogrodzenia powinna osiągać nie mniej od 1,5 metrów. W czasie jego tworzenia trzeba zadbać w odpowiedni sposób o to, by nie stanowiło ono zagrożenia dla innych ludzi. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 roku odnośnie bezpieczeństwa oraz higieny pracy w czasie przeprowadzania budowlanych prac można znaleźć zapis, kiedy powinno tworzyć się tradycyjne ogrodzenie, a kiedy stosuj się ochronne balustrady. ( uprawnienia budowlane )
Ogrodzenie na etapie wykonawstwa i użytkowania
Na etapie związanym z wykonawstwem ogrodzenie ma na celu uniemożliwić dostęp na teren budowy postronnych osób. Tworzenie takiego ogrodzenia może mieć związek z koniecznością ochrony osób trzecich od pojawiających się zagrożeń. Takimi zagrożeniami może być np. pracujące urządzenie albo maszyna podczas przeprowadzania budowlanych prac. Ogrodzenie dodatkowo zabezpiecza teren od kradzieży materiałów, maszyn, narzędzi czy urządzeń, jakie się tam znajdują. Stosowanie ogrodzenia ma ograniczać, albo wręcz uniemożliwiać przebywanie zatrudnionych osób na tere4nie budowy w bezpośrednim sąsiedztwie niebezpiecznych miejsc. Mogą to być np. głębokie wykopy, zasięg pracy urządzeń, maszyn, transportu itp. Podczas etapu użytkowania ogrodzenie wykorzystuje się po to, by ochronić obiekt od ewentualnych kradzieży materialnych dóbr użytkowników, ale również ogrodzenie ma tu estetyczne znaczenie. uprawnienia budowlane koszt
Tradycyjny rodzaj ogrodzenia
Ogrodzenie tradycyjne zgodnie z przepisami wynoszące 1,5 metrów powinno dawać zabezpieczenie m.in. dla miejsca składowania materiałów. W tym wypadku odległość ogrodzenia nie powinna wynosić mniej od 0,75 metrów od stosów takich materiałów. Składując je luzem, gdzie dodatkowo są one pylące, ogrodzenie musi być wyższe o minimum 0,5 metra od wysokości materiału, jaki jest składowany oraz szczelne. Tradycyjne ogrodzenie stosuje się też w strefach gromadzenia oraz usuwania odpadów, w miejscach obróbki kamieni czy przeznaczonych do impregnowania materiałów. Jest ono konieczne przed wykonywaniem montażu i demontażu rusztowania oraz w miejscach przeprowadzania podziemnych prac. Również teren prac rozbiórkowych czy plac musi zostać odpowiednio ogrodzony. uprawnienia budowlane segregator