fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Odzysk ciepła przez rekuperację

Odzysk ciepła przez rekuperację

Rekuperacja jest to mechaniczny rodzaj wentylacji z odzyskiem  ciepła. Taka technologia pozwala ponownie wykorzystywać ciepło, za pomocą którego ogrzewa się budynek. Inaczej niż w przypadku grawitacyjnej wentylacji, gdzie bezpowrotnie ucieka ciepłe powietrze wentylacyjnym kominem, rekuperacja zużyte powietrze poddaje procesowi recyklingu i wykorzystuje do ponownego zastosowania zgromadzone energię w nim. Energia ta w dalszym etapie zostaje przekazana poprzez wymiennik ciepła do powietrza, jakie pobierane jest z zewnątrz. To sprawia, że powietrze zostaje wstępnie ogrzane. Korzystając z rekuperacji można znacznie wpłynąć na ograniczenie kosztów, jakie wiążą się z ogrzewaniem budynku. Warto zastanowić się, jaki inne zalety płyną w związku z zastosowaniem rekuperacji, oraz jaki jest jej koszt.(uprawnienia budowlane 2022) 

Odzysk ciepła przez rekuperację
Odzysk ciepła przez rekuperację

Działanie rekuperacji

W czasie wykonywania projektu rekuperacji pomieszczenia dzieli się w budynku na dwa odrębne typy. Są to pomieszczenia brudne oraz czyste. Do brudnych pomieszczeń zalicza się łazienkę, kuchnię, pralnię itp. Tego rodzaju pomieszczenia generują największe ilości wilgoci oraz ciepła. Czyste pomieszczenia z kolei to sypialnia, jadalnia czy salon. Główna idea związana z rekuperacją polega na tym, że odprowadza się ciepłe powietrze z brudnych pomieszczeń w budynku i przekazuje się cieplną energię, jaka zawarta jest w tym powietrzu, do powietrza pobieranego z zewnątrz budynku, które trafia kolejno do czystych pomieszczeń. Proces związany z wymianą cieplnej energii pomiędzy dwoma powietrznymi strumieniami powietrza istnieje w związku z istnieniem wymiennika ciepłą, jaki zlokalizowany jest w rekuperatorze. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Filtry w rekuperatorach

Każdy producent posiada inne modele rekuperatorów, które to mają różne rodzaje filtrów o różnej filtracyjnej dokładności, jak i cechujące się różną klasą. Filtry o klasie G3 przefiltrowują jedynie cząstki o większych rozmiarach, do jakich zalicza się drobiny czy kurz.   (uprawnienia budowlane segregator) Klasa filtrów F7 albo M5 pozwala zatrzymać węglowy pył, wirusy, smog, a nawet alergeny. Filtr jest elementem w całym systemie rekuperatorów. W związku z tym dokonuje się jego systematycznej wymiany. Powietrze docierając do wymiennika otrzymuje cieplną energię z nagrzanego powietrza, które zostaje usunięte z budynku. Kolejno w związku z systemem, który rozprowadza powietrze trafia ono do danego pomieszczenia. W nim dogrzewa się ono poprzez system ogrzewania i w ostateczności odrębną drogą dostaje się ponownie do rekuperatora. Tak przekazuje swoją cieplną energię do nowego powietrza i usuwa się je przez wyrzutnię z budynku.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Budowa rekuperatora

Rekuperator składa się z wymiennika ciepła oraz zawiera on w sobie również wentylatory. Wymuszają one przepływanie powietrza między czystymi oraz brudnymi pomieszczeniami. Dodatkowo rekuperator posiada filtry powietrza. Jako całość stanowi on główne urządzenie w systemie. Niekiedy producenci w rekuperatorach umieszczają wstępne nagrzewnice, które pozwalają wstępnie ogrzać pobierane powietrze w dni, kiedy jest mroźno.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com