fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grzyby w budynkach mają negatywny wpływ zarówno na człowieka, jak i na środowisko. Oprócz tego, uszkodzeniu ulegają materiały, a w pomieszczeniach występuje niezdrowe powietrze. Ma ono bezpośredni wpływ na zdrowie osób, które tam przebywają. Mając dużą wilgotność w pomieszczeniu bardzo łatwo może ono ulec zagrzybieniu. To powoduje wiele chorób, takich jak np. schorzenia stawów. Podczas procesów związanych z gniciem owocników wyczuwalny jest brzydki zapach. (uprawnienia budowlane 2022) Wdychanie go może powodować złe samopoczucie, senność, bóle głowy itp. Dostanie się dobrze rozwiniętych grzybów, które unoszą się w powietrzu do płuc powoduje, że takie osoby często dotyka astma oskrzelowa, bądź inne schorzenia związane z płucami.

Wpływ grzybów na człowieka i jego zdrowie
Wpływ grzybów na człowieka i jego zdrowie

Rozwój grzybów

Pleśniowe rodzaje grzybów powodują bardzo groźne zachorowania wśród ludzi. Są to alergie, mikotoksydoza, choroby nowotworowe, dermatozy skórne. W związku z występowaniem tego grzyba można zachorować na zespół SBS, a także zatruć się lotnymi związkami grzybów, które unoszą się w powietrzu. Ok. 30% problemów związanych ze zdrowiem przypisuje się jakości powietrza, jakie znajduje się w budynku. Grzyby unoszą się w kurzu, pyle, a nawet można je znaleźć w stosowanych przez wiele osób nawilżaczach. Dlatego też bardzo ważna jest jego higiena, częsta wymiana filtrów i odpowiednie czyszczenie go. uprawnienia budowlane kontakt) Nie można przesadzać także z poziomem ustawianego nawilżenia. Zbyt wysoka wilgotność spowoduje namnażanie się grzybów.

Sposób ograniczania rozwijania się mikroorganizmów

Odpowiednia dezynfekcja pomieszczeń pozwoli na ograniczanie rozwijania się mikroorganizmów. Aby jej dokonać potrzebne jest zastosowanie chemicznych bądź fizycznych metod. Do metod chemicznych zalicza się biobójcze substancje. Są to substancje, które zwalczają biologiczne czynniki powstawania grzybów. Mogą to być również środki, które będą zabezpieczać przed ich powstawaniem. Do fizycznych metod można zaliczyć sztuczne bądź naturalne promieniowanie UV, zastosowanie wysokiego ciśnienia albo temperatury, wykorzystanie elektrycznego bądź magnetycznego pola, a także ozonowanie. Bakteriobójcze rodzaje preparatów mają czynne substancje, które nazywa się biocydy. Muszą one spełniać ustawowe wymagania. Aby taki rodzaj produktu wprowadzić na rynek, należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. (uprawnienia budowlane program)

Usuwanie i zapobieganie rozwojowi  grzybów w budynkach mieszkalnych

Usuwanie i zapobieganie grzybów z budynków jest konieczne zarówno dla elementów budynku, jak i dla zdrowia osób, które w nim przebywają. Aby zapobiec bądź usunąć istniejąc grzyby należy przede wszystkim dokonać identyfikacji przyczyn o charakterze technicznym, które to powodują grzyby. W kolejnym etapie należy zastanowić się także nad tym, jakie etiologiczne czynniki wiążą się z degradacją poszczególnych elementów w budynku. Trzeba w tym miejscu dokonać identyfikacji mikroorganizmów, określić warunki, w jakich one się rozwijają, a także stwierdzić, jak duża jest ich liczebność. Określanie stopnia zanieczyszczenia dokonuje za pomocą grzybowego aerozolu. Niedopuszczalna jest obecność grzybów w powietrzu takich jak Aspergillus czy Stachybotrys. Stężenie dotyczące zanieczyszczenia jednym z gatunków grzybów nie może być większe niż 50 CFU/m³.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com