Zastosowanie i zadania
Zadaniem oczyszczacza powietrza jest pozbycie się z pomieszczenia większości zanieczyszczeń, w tym głównie:
- roztoczy,
- wirusów,
- bakterii,
- zwierzęcej sierści,
- pyłków,
- zarodników grzybów,
- związków organicznych.
Ma to na celu zmniejszenie sporej ilości chorób, która pojawia się przez takowe czynniki. W ten sposób można nie tylko zmniejszyć reakcje alergiczne, ale również chronić się przed chorobami płuc czy astmą. Jednak oczyszczacze służą nie tylko użytkownikom, a i samym budynkom. Dzięki pozbywaniu się zarodników grzybów, związków organicznych oraz roztoczy wpływają pozytywnie na ściany. Zapewniają dobre działanie izolacji termicznej, zmniejszają szansę na powstawanie grzybów czy glonów. Działanie oczyszczacza nie zniweluje problemu, ale może pozytywnie wpłynąć na różne uszkodzenia w elewacji. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Wielkość pomieszczenia
To kluczowy aspekt, którym trzeba się kierować przy wyborze. Należy pamiętać, że jeden oczyszczacz nie wystarczy na całe mieszkanie. Oczyszczacze posiadają określony teren, na którym są w stanie spełniać swoją funkcję należycie, czasami jest to 15 metrów kwadratowych, innym razem 40. Jeden oczyszczacz powietrza może być dobrym pomysłem do kawalerki, ale nie do domu czy kilkupokojowego mieszkania. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Tryb pracy
Warto zaznaczyć, że oczyszczacz powinien chodzić 24/7, nawet jeśli nie ma was w domu. To zapewnia prawidłowe oczyszczanie powietrza oraz jego stałą kontrolę. Dzięki temu część alergenów, zarodników czy związków organicznych zostanie automatycznie usunięta, a nie osiądzie na elewacji czy meblach. (uprawnienia budowlane 2021)
Kontrola filtrów
Niektóre urządzenia posiadają wskaźnik zużycia filtrów. To właśnie on sygnalizują konieczność wymiany. To bardzo ważne. Nie wymieniony filtr sprawi, że urządzenie nie będzie spełniać swojej funkcji, a ostatecznie może nawet bardziej zaszkodzić. (uprawnienia budowlane kontakt)
Idealna lokalizacja dla oczyszczacza
Oczyszczacze nie są dużymi urządzeniami, można je na spokojnie przenosić. Dobrym pomysłem jest trzymanie go w ciągu dnia w korytarzu/salonie, a w nocy w sypialni. Każdy oczyszczacz powinien mieć miejsce przeznaczone specjalnie dla siebie, wokół niego nie powinno być ścian ani mebli. Nie można też rzucać koło niego innych przedmiotów, np. ubrań, książek czy zakupów. Powinien mieć on dostęp do jak największej ilości powietrza. (program egzaminu na uprawnienia)