fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ocieplanie energooszczędnego domu

Obowiązujące na terenie Polski Prawo Budowlane określa szereg wymagań odnośnie minimalnego poziomu cieplnej izolacyjności przegród w budynku. Celem powstania tych przepisów jest budowanie cieplejszych domów, które będą posiadać bliskie zeru zużycie energii. Warto w związku z tym zastanowić się, czy spełniając wymagania można w pełni zoptymalizować koszty. Minimalne docelowe izolacyjne grubości wynoszą dla zewnętrznych ścian 20-30 cm, a dla dachów 30-40 cm. Inwestycją staje się zastosowanie grubszej izolacji, która jednak w rachunkach za zużytą energię bardzo szybko się zwróci. Dobrze jest budować domy pasywne albo energooszczędne, ponieważ dobrze ocieplony budynek zużywa na ogrzanie mniej energii. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku chłodzenia oraz wentylowania. Taki dom będzie w związku z tym dużo tańszą opcją pod kątem jego utrzymania. Chcąc osiągnąć taki poziom trzeba budować oraz izolować dom na lepszym poziomie, niż ujęte jest to w obowiązujących normach i przepisach. (uprawnienia budowlane 2022) 

Ocieplanie energooszczędnego domu
Ocieplanie energooszczędnego domu

Ocieplenie dachu i ścian

Przez ściany i dach w budynku ucieka duża ilość ciepła dlatego też bardzo istotną kwestią jest odpowiednie ich izolowanie. To ważny proces podczas wznoszenia energooszczędnych domów, które to cechują się niskim poziomem zużycia energii. Warto pomyśleć tu nad takim aspektem, jak najlepiej spełnić stawiane zewnętrznym przegrodom wymagania zgodnie z obowiązującymi przepisami dla energooszczędnych domów. Wyróżnia się różne typy zewnętrznych ścian. Są to ściany ocieplane lekką metodą mokrą, ściany z wentylowaną fasadą, czy ściany szkieletowych budynków. Dla każdej przegrody w związku z zewnętrznymi warunkami zastosowanie znajdują różne typy izolacji. Przy lekkiej metodzie izolacja musi cechować się odpowiednim stopniem wytrzymałości związanej ze ściskaniem i rozciąganiem. W wentylowanej fasadzie i drewnianym budownictwie natomiast izolacja musi być niepalną. (uprawnienia budowlane 2022) 

Energooszczędna budowa

Wykonując plan budowy trzeba posiadać wiedzę odnośnie materiałów oraz zastosowanych rozwiązań, które będą miały później ogromny wpływ na koszty związane z eksploatacją domu oraz komfortem mieszkania.  (uprawnienia budowlane program)  Wzniesienie pasywnego albo energooszczędnego domu to na pewno droższa opcja niż budowanie go tradycyjną metodą. Na podstawie szacunków i projektów, jakie dotąd stworzono wynika, że należy na tego rodzaju budownictwo wydać od 4 do 10% więcej. Jednak te inwestycje początkowe w czasie eksploatowania budynku zwrócą się, a sam komfort mieszkania w tym domu będzie wyższy. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Oszczędności w budynku

Chociaż w energooszczędnym budynku za niektóre rzeczy płaci się stosunkowo więcej, to na innych rzeczach można sporo zaoszczędzić. Przykładowo nie trzeba koniecznie instalować klasyczną grzewczą instalację oraz kocioł wysokowydajny, ponieważ wiąże się to z dużym nakładem kosztów. Czasami można zrezygnować także z gazowego przyłącza albo podłączenia do cieplnej lokalnej sieci. Takie działania znacząco wpłyną na obniżenie się całkowitego kosztu związanego z inwestycją. Budując pasywne bądź energooszczędne domy znacznie wpływa się na ograniczenie zapotrzebowania na energię.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com