fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podczas eksploatacji nawierzchni betonowej często dochodzi do osiadania płyt (uprawnienia budowlane 2021). Osiadania powstaje w efekcie:

– działania mrozów,

– nierównomiernego zagęszczania podłoża,

– wymywania gruntu podłoża przez wodę, która przedostaje się przez nieodpowiednio wypełnione szczeliny.

Trzy poprzeczne pęknięcia są pierwszymi objawami osiadania płyt. Środkowe pęknięcie znajduje się nad wymytym wgłębieniem. Żeby dalsze osiadanie i niszczenie płyt nie postępowało, powinno się je doprowadzić do pierwotnego stanu.

Objawy osiadania płyt
Objawy osiadania płyt

Podnoszenie zapadniętych płyt

Jednym z najprostszych sposobów podnoszenia zapadniętych płyt przy nieznacznie zniekształconej powierzchni jezdni jest podnoszenie ich dźwignią bądź podnośnikiem. Należy to wykonać na odpowiednią wysokość. Puste miejsca w podłożu należy wypełnić chudą gliną albo chudą masą betonową. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że należy bardzo dokładnie zagęścić materiał wypełniający.

Istnieje również drugi, bardziej dokładny sposób podnoszenia zapadniętych płyt. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że jest to o wiele bardziej skomplikowany sposób. Polega on na tym, że w płycie, która jest zapadnięta należy wywiercić otwory. W te otwory wprowadza się sprężynowe zaczepy, które są podwieszone na stalowej belce, która przechodzi nad płytą i jest podparta na dźwigarach hydraulicznych lub podnośnikach poza płytą. Dzięki tym dźwigarom bądź podnośnikom płyta może być doprowadzona do właściwego położenia. Kolejne etapy wyglądają tak samo, jak w poprzednim przypadku, który opisywał sposoby podnoszenia zapadniętych płyt.

Wspólną zaletą dla wszystkich sposobów mechanicznego podnoszenia zapadniętych płyt jest to, że płytę unosi się do właściwego położenia (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Jednocześnie nie narusza się położenia sąsiednich płyt. W płycie należy wywiercić odpowiednią ilość otworów. Ich średnica powinna wynosić ok. 6 cm. Następnie do otworów wprowadza się końcówki przewodów sprężonego powietrza. Kolejnym krokiem jest przedmuchanie nimi podłoża w spodzie płyt betonowych. W efekcie dochodzi do rozluźnienia połączenia pomiędzy płytą a podłożem. Później należy zasklepić wszystkie otwory oprócz jednego drewnianymi klockami, które mają kształt stożka. Przez ten pozostawiony otwór doprowadza się pod płyty materiał wypełniający. Pod jego naciskiem zapadnięta płyta unosi się do góry. Takim materiałem wypełniającym może być zaprawa cementowa w stanie płynnym (stosunek 1:4) lub zaprawa piaskowa.

Wymiana pojedynczych płyt

W sytuacji, kiedy pojedyncze płyty są znacznie zniszczone (spękania i wykruszenie górnej warstwy nawierzchni), powinno się je wymienić. Spowodowane to jest tym, że naprawa częściowa będzie bardzo droga, a efekt – niewielki (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Wymiana pojedynczych płyt polega na tym, że najpierw usuwa się skruszony beton zniszczonej płyty. Następnie podłoże należy doprowadzić do odpowiedniego stanu. Na końcu należy wykonać nową płytę. Grubość tej nowej płyty musi być taka sama jak płyt, które znajdują się obok. W sytuacji, kiedy istniejąca nawierzchnia jest dwuwarstwowa, nowa płyta może być wykonana jako jednowarstwowa. Konstrukcja szczelin powinna być taka sama jak w otaczającej nawierzchni.

Naprawy kapitalne

Naprawa kapitalna jest niezbędna wtedy, kiedy nawierzchnia betonowa nie jest odpowiednia dla ruchu po pewnym okresie pracy. Jej wykonanie polega na tym, że na zniszczonej płycie betonowej należy ułożyć warstwę nawierzchni bitumicznej bądź kostkowej jako nakładkę. W takim przypadku istniejąca nawierzchnia betonowa przejmie rolę podbudowy betonowej pod nawierzchnię innego typu (uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com