fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Świeżo wybudowany budynek

W przypadku dużej różnicy zagłębień świeżo wybudowanej konstrukcji co do poprzedniej, warto wraz z dogadaniem się ich posiadaczy podmurować fundament ten wcześniej już istniejący do tego nowego. Robi się to zwykle członami wynoszącymi 1,0-1,25m, w tym samym czasie robić można parę kawałków, ale na odstępach nie będących mniejszymi niż 4-5m. Mur nad kawałkami centralnymi posiada rolę sklepienia w czasie pracy, a nad kawałkami skrajnymi wspornika. Dlatego przy tego rodzaju skrajnych kawałkach trzeba zachować ostrożność, bo są mocniej naciągnięte. (uprawnienia budowlane kontakt)

Świeżo wybudowany budynek
Świeżo wybudowany budynek

Podczas prac podmurowywania zwykle pojawiają się deformacje wcześniej stworzonej konstrukcji, czasami może dojść do wypadku przez odsłonięcie płaszczyzny fundamentów. (uprawnienia budowlane 2021) Nie warto odkopywać ław fundamentowych naraz na pełnej odległości, mając na uwadze wypieranie gruntu. Warto tylko stworzyć wykopy na odległości członów, wkopując się blisko poprzedniego fundamentu do poziomu spodu podmurowania i zabierając spod jego powierzchni grunt. Takie wykopy muszą zostać prawidłowo porządnie otoczone i rozparte, żeby grunt utrzymał się pod blisko leżącymi członami fundamentu.

Otoczenie wykopów

Otoczenie wykopów będzie niepotrzebne jedynie w przypadku zbitych gruntów, takich jak zbita glina, mocny ił, ale nawet wtedy warto umieścić dla bezpieczeństwa kilka rozpór chroniących. Nie tyczy się to sytuacji, gdzie grunt występuję pod postacią skały. Jak mur i grunt są słabej jakości, a podmurowanie głębokie, to wtedy mur musi zostać wzmocniony. (uprawnienia budowlane program) Można to zrobić tak:

Pod stropem tworzy się w murze poziome gniazda o odległościach około pół metra co 1,25-2 metry. W identycznych odległościach umieszcza się w ziemię pale. W gniazdach ściany i na tych właśnie palach umiejscawia się podkładki, zwykle są dębowe, ponieważ posiadają one ogromną odporność na zgniatanie i niewielką ściśliwość od jodły bądź sosny, a wśród tych podkładek wkłada się zastrzały, a potem wkłada się porządnie kliny dębowe pomiędzy niżej umieszczoną podkładką a poziomą belką opartą o wbite w ziemię kamienie. Taką metodą robimy w niższym końcu zastrzału odpowiednie wsparcie, jakie potrafi przyjąć siły pionowe i poziome.

Szczelina dylatacyjna

Jak jesteśmy w sytuacji, że musimy stworzyć ścianę szczytową od razu obok ściany konstrukcji, która była tam wcześniej, warto stworzyć wśród nich szczelinę dylatacyjną, około dwucentymetrową, aby pozwolić na osiadanie obu konstrukcji. Niepoprawne wykonanie pracy jest najczęstszą przyczyną zniszczeń w fundamentach i murów będącego tam już wcześniej budynku. Czasem prowadzi nawet do gorszych wypadków, za które kary ponoszą wykonawcy i posiadacze świeżo stawianej konstrukcji. Jak ściana szczytowa posiada już zauważalne i niepokojące pęknięcia zanim nawet zaczniemy stawać nową konstrukcję lub jak zaczną występować w trakcie, to warto rozpocząć inspekcje, nanosząc na wszystkie rysy paski obserwacyjne, które potocznie nazywają się kontrolki. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dziennik budowy

Jak kontrolka się rozerwie, to nie usuwa się jej od razu, tylko zaraz obok umieszcza się nową. To co widzimy, zapisujemy w dzienniku budowy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Jak świeżo powstały budynek będzie miał fundamenty jedynie troszkę niżej osadzone os poprzedniego, 05-0,8m, wtedy da się na długości starej konstrukcji umieścić ściankę z desek albo bali osmołowanych i rozeprzeć ją w wykopie przy użyciu poprzeczek podpartych na długich balach. Ścianka taka robić będzie za idealną ochronę przed znikaniem ziemi i ułatwi prawidłowe i sprawne murowanie. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com