fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Normy określające obciążenia od śniegu

Normy określające obciążenia od śniegu

Podczas wykonywania projektu najważniejszym elementem jest zachowanie w konstrukcji bezpieczeństwa. Aby je zachować koniecznie uwzględnia się w projekcie wszelkie obciążenia, w tym obciążenia od śniegu. Jest to jedno z najważniejszych obciążeń, ponieważ wiąże się ono z klimatem, który jak wiadomo ciągle się zmienia. Chyba nikt nie odważył by się pominąć kwestii związanej z obciążeniem śniegiem w czasie projektowania konstrukcji, patrząc na kilka budowlanych katastrof, jakie miały miejsce w ostatnich latach. W związku z tym można zaryzykować i stwierdzić, że w projekcie przyjmuje się normowe maksymalne obciążenie od śniegu, tak na wszelki wypadek.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Normy określające obciążenia od śniegu
Normy określające obciążenia od śniegu

Obciążenie od śniegu

Powszechnie panujące w Polsce przekonanie związane z wprowadzeniem Eurokodów sprawiło, że do obliczeń koniecznie przyjmuje się większe obciążeniowe wartości także klimatyczne, które oddziałują na konstrukcje budynku. Patrząc na wartości charakterystyczne dla użytkowych obciążeń, z takim działaniem można się zgodzić, obciążeniowe współczynniki także wzrosły. Przy klimatycznych obciążeniach natomiast porównania prowadzi się do wartości, jakie są ujęte w normach znowelizowanych. Patrząc na to, że nowelizacja normy śniegowej i obciążeniowej od wiatru miała miejsce jakiś czas temu, to zapewne nikt nie będzie próbował stosować przepisów i ujętych w nich wartości oraz klimatycznych stref z normy obowiązującej przed aktualizacją.  (uprawnienia budowlane 2022)

Obciążenie gruntu śniegiem

Zgodnie z zapisami w Eurokod obciążenie śniegiem gruntu wynosi w strefie 1 – 0,7 kPa, w strefie 2 – 0,9 kPa, w strefie 3 – 1,2 kPa,  w strefie 4 – 1,6 kPa, a w strefie 5 kształtuje się powyżej wartości 2,0 kPa. W normie, jaka została wycofana PN-B 02010:1980 + Az1:2006 obciążenia, jakie są charakterystyczne dla gruntu oraz granice stref związanych z obciążeniem od śniegu są identyczne. Obciążenia dopuszczalne na dachu uległy zmianie, co wynika z różnorodnych schematów połaciowych obciążeń. Nie zawsze są to jednak zmiany, które powodują zwiększenie obciążenia. Patrząc na obciążenie śniegiem można stwierdzić, że w zarysach ogólnych współczynnik wiążący się z kształtem dachu jest na podobnym poziomie, jak współczynnik ujęty w starszych normach. Wyznaczanie ich za pomocą Eurokodów jest niekiedy oszczędniejsze. (uprawnienia budowlane program) 

Współczynnik obciążeniowy

Ujęty w Eurokodach obciążeniowe współczynniki dla klimatycznych obciążeń są na poziomie 1,50. Charakterystyczna wartość związana z parciem wiatru określana qbo zgodnie z zapisami w Eurokod 1 na przeważającym obszarze naszego kraju wynosi przeszło 0,3 kPa.  (segregator egzamin ustny uprawnienia)  Wartość ta jest zależna od wysokości znajdującej się nad poziomem morza i obejmuje ona strefę pierwszą oraz trzecią. Wartość 0,42 kPa dotyczy nadmorskiej strefy drugiej, kiedy liczba stref wynosi trzy. Norma jaka została wycofana PN-B 02011:1977 + Az1:2009 zawierała takie same wartości związane z parciem wiatru, jak i granice klimatycznych stref. Chcąc porównać inne elementy, aby wyznaczyć oddziaływanie na konstrukcje wiatru uległy one dużym zmianom.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com