fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nierówny fundament

Kiedy mury mają znaleźć się bardzo blisko brzegu od sąsiada, w prawie każdym przypadku warto stworzyć nierówny fundament co do muru. (uprawnienia budowlane kontakt) Na wypadkową ciężarów ziemi W  wypadają obciążenia: murów w piwnicach Gi,  fundamentu Go,  stropu nad piwnicą Si na całą resztę rozstawionych wcześniej obciążeń G,  jakie zakłada się jako pracujące na linii pionowej masy Gi.  Poprzez niesprzyjające  rozstawienie naciągnięć wśród fundamentu a gruntu występuje możliwość pojawienia się przeszkód przetransportowania nacisków na ziemię.  Nie zaleca się rozszerzania ławy  fundamentowej powyżej rozpiętości 3r,  ponieważ jedynie taką rozpiętość wedle planu normy PN/B-02480  można uwzględniać przy pomiarach.  W przypadku tej rozpiętości napieranie na ziemię może w praktyce okazać się mocniejsze niż maksymalnie zakładane.  W przypadku takiej sytuacji poleca się zastosować odpowiednią konstrukcje, która  wesprze ścianę na wsporniku  ramownicy żelbetowej w piwnicach, wraz z filarami które znajdują się w pewnej odległości od terenu sąsiada.

Niesymetryczny fundament
Niesymetryczny fundament

 Podczas tworzenia nowej konstrukcji od razu blisko wcześniej stworzonej, to wtedy jeśli wszyscy zaangażowani w tę sprawę się na to zgodzą,  można zrezygnować za wzniesienia ściany szczytowej.  Ważnym aspektem jest żeby nie wspierać stropów świeżo wybudowanego budynku na ścianie wcześniej powstałej, ponieważ nie będą one osiadać tak samo, co będzie przeszkodą. Ściany podłużne świeżo stworzonej konstrukcji  muszą zostać umocowane na wpust albo dowolną, byle odpowiednią metodą, aby stworzyć usztywnienie poprzeczne. (uprawnienia budowlane 2021)

Zagłębienia w ziemi

Jeśli w punkcie stworzenia fundamentu natknie się na jakieś zagłębienie, przykładowo po torfie albo pniu drzewa, należy już po sprzątnięciu  zagłębienia  uzupełnić go chudym betonem albo kamieniem łamanym. Jeśli dół jest bardzo głęboki, warto stworzyć ponad nim odciążające sklepienie.  Jak mamy do czynienia z dużym zagłębieniem,  jakie wytworzyło się po usunięciu studni nie poleca się zalewania go betonem, a najlepiej skorzystać z gruzu bądź normalnego gruntu, który pozostał po wykopach. (uprawnienia budowlane program) Takie zagłębienie kolejno okrywamy belkami bądź przesklepiamy.  Zalanie betonem dużego dołu po studni, który nie był odpowiednio oczyszczony, ponieważ wciąż znajdowała się tam zgnilizna, stworzyła ogromną rysę w murze.

Poślizg

W sytuacji kiedy wypadkowa mas w płaszczyźnie fundamentu posiada składową poziomą, wtedy warto zająć się uchronieniem fundamentu od prawdopodobnego poślizgu. Poślizg uniemożliwiają  dwie siły, mianowicie:

– odporu gruntu, (akty prawne uprawnienia budowlane)

– tarcia.

 Odpór gruntu nie jest brany pod uwagę, jeżeli pojawia się sytuacja, że blisko fundamentu w niedalekiej przyszłości robione będą różnego rodzaju wykopy, przykładowo kanalizacyjne bądź wodociągowe. Jak wiemy że nic takiego nie będzie miało miejsca, to taki odpór możemy wyliczyć poprzez czynne parcie.  Unikamy parcia biernego ponieważ takie pojawia się jedynie podczas ruchu mas gruntowych.

 W przypadku łuków i ramownic,  miejsce występowania wypadkowych mas w płaszczyźnie fundamentów transportowany jest na zewnątrz. Żeby w takiej sytuacji uzyskać osiowe zgniatanie gruntu, centralny element stopy fundamentowej warto umiejscowić miejscu występowania wypadkowej. W taki sposób da się wyjaśnić odchylenie frontowej krawędzi stopy. W niektórych, rzadko występujących sytuacjach, w przypadku ogromnej składowej poziomej mas, płaszczyzny fundamentów robi się nachylając poziom.

Niepodatne grunty

Taką metodę da się stosować jedynie w przypadku gruntów nie podatnych, przykładowo  w skale, natomiast w przypadku gruntów związłych  pojawia się rozrost poziomego  odstępu fundamentu pomiędzy nimi, co najczęściej  bywa czynnikiem deformacji konstrukcji.  W przypadku budowli łukowych, które posiadają spore rozpory poziome,  uchronienie przed poślizgiem da się uzyskać poprzez uwzględnienia w budowli ściągu czy poprzez wsparcie łuków na nie ruszających się, masywnych przybudówkach, w jakich masa bardzo odbija siłę oporu tarcia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

 Kiedy różne elementy konstrukcji posiadają różniące się wysokości, przykładowo w przypadku kościoła nawa i wieża, przykładowy duży zbiornik oraz przybudówki i inne, wtedy najlepiej będzie odgrodzić te elementy dylatacją  oraz tworzyć je na fundamentach niezależnych. Podczas symetrycznego umiejscowienia  elementów różniących się wysokością, to ta niższa część skończy osiadać jako pierwsza. (program egzaminu na uprawnienia) Kiedy dylatacja nie została zastosowana, wyższy element cały czas osiadałby,  co mogłoby skutkować tym, że cała budowla mogłaby na tym ucierpieć, poprzez powstanie szczelin.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com