Nieprawidłowości przy tworzeniu kominów
Mając do czynienia z usytuowaniem komina obok przeszkody przy wgłębionych dachach, aby prawidłowo one funkcjonowały wyloty muszą znajdować się w odpowiednich odległościach. Można wyróżnić cztery różne przypadki, które różnią się między sobą. Pierwszy przypadek mówi o zachowaniu odległości wynoszącej minimum 0,30 metrów powyżej krawędzi górnej przeszkody, kiedy mamy do czynienia z kominem zlokalizowanym w odległości od przeszkody wynoszącej nie mniej od 1,5 metrów. Kolejny zapis mówi nam, że wyloty mogą znajdować się na poziomie krawędzi górnej przeszkody dla kominów, które znajdują się w odległości od 1,5 metrów do 3 metrów.
Trzeci przypadek mówi o wylotach zlokalizowanych ponad płaszczyzną, jaką wyprowadza się w dół pod kątem 12 od poziomu danej przeszkody, w przypadku kominów znajdujących się od przeszkody w odległości od 3 metrów do 10 metrów. Ostatni z przypadków wskazuje, że wyloty kominów w przypadku nadbudówek zlokalizowanych na dachach powinny być powyżej nich, zachowując jednocześnie warunki podane w przypadkach od 1 do 3. (uprawnienia budowlane kontakt)
Błędy projektowo – wykonawcze przy kominach
Proces projektowania wysokości komina i sposobu wykonania wylotów kominowych przewodów istotnie wpływa na ich dalsze funkcjonowanie. Podczas projektowania dokonuje się odpowiedniej lokalizacji komina patrząc na istniejące przeszkody i te, które powstaną podczas budowania obiektu. W czasie tworzenia projektu ważne jest również dokonanie odpowiedniego wyboru identycznych długości przewodów czynnych, jakie obsługują jeden lokal. Chcąc, aby wentylacja poprawnie działała projektant musi przewidzieć odpowiednią ilość szczelin, otworów bądź urządzeń do infiltracji powietrza. Dobierając odpowiednie długości kominowych przewodów warto pamiętać, że nie będą one spełniać swoich zadań, kiedy nie dostarczymy tu w odpowiedniej ilości powietrza. (uprawnienia budowlane 2022)
Projektowanie grawitacyjnej wentylacji
Podczas projektowania grawitacyjnej wentylacji zwraca się szczególną uwagę na to, aby komin obsługujący taki sam lokal mieszkalny posiadał tą samą długość. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Kiedy kominy będą posiadać różne długości, dłuższy kominowy przewód będzie powodował powstanie dużego podciśnienia w pomieszczeniu, że zakłóci to wymianę powietrza. Krótszy komin będzie zamiast usuwać powietrze nawiewał je. Takie zjawisko ulegnie nasileniu, kiedy krótszy rodzaj komin będzie obsługiwać pomieszczenie, w którym nie znajdują się okna i infiltracyjne powietrzne urządzenia. (uprawnienia budowlane program)
Infiltrujące powietrze
Do podobnego zjawiska może dojść w sytuacji, kiedy w lokalu mieszkalnym nie doprowadzi się odpowiedniej ilości infiltrującego powietrza, a liczba wentylacyjnych kratek w pomieszczeniach będzie różna. W związku z tym przykładowo stosując dwie kratki w kuchni spowoduje to powstanie podciśnienia, i pojedyncza kratka w łazience może w konsekwencji nadmuchiwać powietrze. Podobna sytuacja powstanie, kiedy kuchnia łączy się z pomieszczeniem, które posiada zainstalowane palenisko kominka, jakie jest nieuszczelnione. W tym wypadku ciepłym dymowym kominem usunie się dużo większa ilość powietrza, która spowoduje w lokalu podciśnienie. (program egzaminu na uprawnienia)