fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Z racji tego, że monolityczne nawierzchnie betonowe typu klasycznego wiązały się z pewnymi niedogodnościami, doprowadzono do poszukiwań i opracować mnóstwa rodzajów nawierzchni z prefabrykowanych elementów, które posiadały spoiwo cementowe (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Biorąc pod uwagę wielkość elementów, wyróżnia się takie nawierzchnie, które są z:

– betonowych płyt wielkowymiarowych,

– betonowych płyt o średnim wymiarze,

– płyt kamienno-betonowych,

– kostki betonowej.

Nawierzchnia z płyt prefabrykowanych
Nawierzchnia z płyt prefabrykowanych

Nawierzchnia z prefabrykowanych płyt

W efekcie dążenia do maksymalnej mechanizacji oraz prefabrykacji robót coraz częściej sięga się po metody układania nawierzchni z prefabrykowanych płyt o dużych wymiarach. Ten sposób zastępuje metodę wykonywania nawierzchni betonowej bezpośrednio na podłożu.

Płyty  betonowe najczęściej powstają w wytwórniach, które charakteryzują się pełną mechanizacją wszystkich procesów. Kiedy płyty stwardnieją, należy je przetransportować na miejsce wbudowania. Służą do tego mechaniczne środki transportu, załadunku i wyładunku. Tak dostarczone płyty układa się na wcześniej przygotowanym podłożu.

Technologia betonu płyt praktycznie wcale nie różni się od technologii klasycznych nawierzchni betonowych. Wyjątkiem jest to, że z powodu lepszych możliwości wykonania (szczególnie zagęszczenie masy), można zmniejszyć wskaźnik wodno-cementowy oraz zwiększyć procentowy udział kruszywa grubego. W efekcie ma to wpływ na zwiększenie wytrzymałości betonu. Zamiast tego może dać szansę na zmniejszenie zużycia cementu (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane).

Nawierzchnia z prefabrykowanych płyt – zalety

Nawierzchnia z prefabrykowanych płyt wielkowymiarowych posiada zalety i wady. Do zalet takiej nawierzchni można przede wszystkim zaliczyć to, że płyty można produkować w firmach produkcyjnych praktycznie cały rok. Warunki atmosferyczne nie grają tutaj żadnej roli. Dodatkowo wykonanie takich płyt w zakładzie produkcyjnym jest o wiele bardziej dokładne. Dzięki temu, że ich dolna powierzchnia jest gładka, to ułatwiony jest ruch płyt po podłożu na skutek wahań temperatury. Oprócz tego można korzystać z maszyn produkcyjnych na dwóch, czasami na trzech zmianach.

Budowa nawierzchni z prefabrykowanych płyt polega wyłącznie na tym, że na podłożu układa się elementy, które wcześniej przygotowano. Budowa takiej nawierzchni nie jest mocno zależna od warunków atmosferycznych. Dzięki temu praktycznie wcale nie ma przestojów na budowie. Kolejną zaletą jest to, że praktycznie od razu po ułożeniu płyt możliwe jest otwarcie ruchu drogowego.

Nawierzchnia z prefabrykowanych płyt – wady

Jedną z ważniejszych wad nawierzchni, które wykonuje z prefabrykowanych płyt jest trudność przygotowania podłoża, które będzie zabezpieczać dokładne przyleganie płyty na całej powierzchni. Oprócz tego niezbędne jest to, żeby w płytach wykonywać dodatkowe urządzenia. Są to m.in. uchwyty do podnoszenia płyt, a także złącza płyt, które zapewniają ich współpracę (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Dodatkowo konieczne jest zbrojenie płyt w sytuacji, kiedy osiągają one znaczne wymiary. Kolejną wadą jest to, że wielkości płyt, które nie są zbrojone, są ograniczone. Z tego też powodu pojawia się duża ilość poprzecznych szczelin w nawierzchni.

Nawierzchnia z płyt prefabrykowanych wiąże się z dużymi kosztami inwestycyjnymi, które ponosić będą zakłady produkcyjne. Konieczne jest posiadania dodatkowych urządzeń technicznych – środków transportowych i przeładunkowych. Oprócz tych powyżej wymienionych wad istnieje jeszcze jedna. Są to mianowicie trudności, które wiążą się z wykonaniem odcinków w łukach.

Skupiając się na wadach oraz zaletach nawierzchni, które wykonano z betonowych płyt prefabrykowanych można zauważyć, że stosuje się je przede wszystkim:

– na odcinkach dróg na dużych nasypach,

– na terenach szkód górniczych,

– w przypadku niepewnych podłoży gruntowych,

– w pobliżu zakładów prefabrykacyjnych, które już istnieją.

Oprócz tego nawierzchnie z betonowych płyt prefabrykowanych wykorzystuje się również jako nawierzchnie dróg:

– na placach budowy,

– tymczasowych dróg objazdowych,

– tymczasowych dróg objazdowych,

– w przypadkach awaryjnych (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com