Papa jest najpopularniejszym pokryciem dachowym, jednak łatwo ulega uszkodzeniom. Dlatego ważne jest by regularnie wykonywać prace konserwacyjne, by wyeliminować nieszczelności. Najczęstszą przyczyną przecieków w dachu są uszkodzenia papy i gontów. (program egzaminu na uprawnienia) Zdarzają się też błędy wykonawcze które skutkują powstawaniem nieszczelności. Na szczęście można łatwo usunąć większość defektów. W tym celu sprawdzą się środki na bazie bitumów które zawierają rozpuszczalnik organiczny. Składnik ten umożliwia łatwe wiązanie materiału w trudnych warunkach, więc można uszczelniać przecieki nawet w niskiej temperaturze i deszczu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Na rynku mamy dostęp do bitumicznych środków naprawczych dzięki czemu możemy samodzielnie wykonać większość napraw bez konieczności wymiany poszycia dachu.
Środki do naprawy dachu
Najbardziej popularnym środkiem do naprawy dachu jest kit dekarski. Masa ta po wyschnięciu tworzy elastyczną powłokę która jest odporna na czynniki atmosferyczne oraz nie przepuszcza wody. Jeżeli podłoże jest wygodne, należy użyć masy bitumicznej typu profi która w swoim składzie zawiera rozpuszczalniki organiczne. (akty prawne uprawnienia budowlane) Dzięki temu masa jest szybkoschnąca i uzyskuje natychmiastową odporność na deszcz.
Nieszczelności przy kominie dobrze jest naprawić taśmą dekarską z aluminium lub ołowiu. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i zawiera klej butylowy który zapewnia trwałość połączenia.
Na łączenia papy z blachą i murem stosuję się uszczelniacz do dachów. Na płaskim dachu papę i gont mocuję się na kleju bitumicznym zawierającym rozpuszczalniki organiczne, natomiast dach pochyły klei się dwuskładnikowym lepikiem który łączy się na zimno i jest szybkowiążący co zwiększa komfort pracy.
Naprawa nieszczelnego dachu z papy
Po znalezieniu źródła przecieku, należy odpowiednio przygotować podłoże i oczyścić ze wszystkich zabrudzeń. Większe ubytki w podłożu mineralnym trzeba wypełnić zaprawą do uszczelniania dachów. Jeżeli podłoże jest pokryte smołą, należy ją usunąć do warstwy nośnej, a nasiąkliwą powierzchnie zagruntować. Dopiero na tak przygotowane podłoże można położyć środek naprawczy. Niewielkie uszkodzenia wypełnia się kitem dekarskim który aplikuję się za pomocą kielni wprost na podłoże. Przy użyciu taśmy dekarskiej, trzeba dociąć pasek większy niż uszkodzenie, a następnie dokładnie przykleić. (uprawnienia budowlane program)
Jeżeli mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem, zniszczony kawał papy należy wyciąć. Następnie na otwór nakładamy lepik, tak by zachodził również pod starą papę i umieszczamy docięty fragment nowej papy. Po wsunięciu nowego kawałka całość trzeba dobrze docisnąć niewielkim wałkiem.
Wybrzuszenia w papie trzeba przeciąć i oczyścić, a następnie wypełnić masą naprawczą i docisnąć rozcięte fragmenty. Jeżeli papa się pofałdowała, dobrze jest wyciąć całą warstwę nierówności i położyć nową papę.
Malowanie papy
Aby przedłużyć żywotność papy można ja pomalować renowatorem. Materiał ten utworzy elastyczną powłokę uszczelniającą. Środek ten można zastosować zarówno w nowo położonej papie, dzięki czemu renowator zwiąże luźną posypkę, jak i na starej okładzinie gdzie środek uszczelni powstałe mikropęknięcia. (uprawnienia budowlane kontakt)