fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Nadzorowanie płaskich dachów

Nadzorowanie płaskich dachów

Na terenie Polski wiele budynków, jakie powstają posiadają płaski dach. Są to m.in. hale produkcyjne, magazynowe, galerie handlowe czy centra logistyczne. W związku z tym świadomie trzeba tworzyć wytyczne oraz zalecenia, które będą miały na celu zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa oraz nadzorowanie mienia. Kiedy wystąpi zagrożenie, w takim wypadku będzie można podjąć szybko odpowiednie działania w takich monitorowanych obiektach. Wszelkie zapisy ze zdarzeń, które miały już miejsce są odpowiednio przechowywane. Projekty, jakie się tworzy w związku ze świadomością możliwości występowania zagrożeń wiążą się z koniecznością monitorowania konstrukcji głównie płaskich dachów. Nie podaje się jednak jakościowych oraz ilościowych wytycznych. (uprawnienia budowlane 2022)  

Nadzorowanie płaskich dachów
Nadzorowanie płaskich dachów

Zobowiązania ujęte w Prawie Budowlanym

Prawo Budowlane w artykule 61 pkt 2 mówi o obowiązku bezpiecznego użytkowania danego obiektu w sytuacji, kiedy pojawią się zewnętrzne czynniki oddziałujące na dany obiekt. Wiążą się one z działaniem atmosferycznych czynników, bądź z działaniem człowieka. W konsekwencji tych działań obiekt budowlany ulega uszkodzeniu albo zagrożeniu uszkodzenia. To może powodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia ludzi. Dobrymi wskazówkami mogą tu być rozporządzenia odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz usytuowanie ich. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Graniczny stan nośności

Graniczny stan nośności to sytuacja, w której kontroluje się wartości związane z wewnętrznymi siłami, które wywołane są nieodpowiednią kombinacją związaną z obliczeniami obciążeń.  (uprawnienia budowlane program)  Takiego przekroczenia nie ma możliwości zmierzyć w pomiarowy sposób, bez możliwości wykonania stosownych obliczeń z materiałowymi danymi. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jeżeli mamy do czynienia z granicznym stanem użytkowalności, który wskazuje wartość przemieszczeń w danym typie konstrukcji, a dokładniej w jej elemencie, które to spowodowane jest działaniem związanym z obciążeniem. W tej sytuacji o wiele łatwiej oraz szybciej stosując pomiarowe urządzenia określić można dopuszczalny maksymalny poziom ugięć oraz przemieszczeń w konstrukcjach elementów.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Monitorowanie dachów płaskich

W Polsce wiele powstających obecnie budynków posiada nachylenie połaciowe dachu wynoszące od 2% do 10%. Ograniczono się tu jednak do rozwiązań, które najczęściej występują odnośnie konstrukcji, statycznych schematów oraz rozpiętości takich obiektów. Przyczyny związane z zagrożeniami również ograniczają się tu do najczęstszych, czyli inaczej do typowych atmosferycznych zjawisk związanych z ulewnymi deszczami albo obfitymi opadami śniegu. Częstym zagrożeniem jest także nierównomierne osiadanie podpór. Patrząc na rodzaje konstrukcji oraz na ich statyczne schematy i rozpiętości, do wykonania analizy wybrano elementy konstrukcyjne, które spotyka się najczęściej. Są to stalowe kratownice wolnopodparte na żelbetowych słupach, bezpłatwiowe dachy na strunobetonowej konstrukcji, dachy posiadające konstrukcje dźwigarów z klejonego drewna w sposób warstwowy oraz blachownicowe stalowe ramy bądź kratowe.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com