fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Problemy żelbetonu

Całość warto zacząć od wspomnienia o licznych problemach, które mogą występować przy żelbetonowych konstrukcjach. Aby je wyeliminować, warto zatrudnić ludzi, którzy mieli doświadczenie z takimi materiałami. Wykonawca powinien mieć dobrą znajomość takich tematów jak brygady ciesielskiej, zbrojenia, praca z materiałami typu stal i beton. To znacznie ułatwia całą budowę, ponieważ osoba znająca się na rzeczy nie dopuści do karygodnych błędów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Konstrukcje żelbetonowe - odbiory
Konstrukcje żelbetonowe – odbiory

Odbiór szalunków

Tych nie wpisuje się do żadnego dziennika, ale nie powinno się ich pomijać. Ten odbiór powinien być nawet poprzedzony wizytą geodety, który poświadczy o prawidłowym ustawieniu szalunku. Jeśli ta część nie jest potwierdzona, a tym bardziej, jeśli występują jakieś błędy już na tym poziomie, należy przerwać odbiory i naprawić pojawiające się problemy.

Odbiór zbrojenia

To najdokładniej sprawdzany element. Weryfikacji podlegają pręty zbrojeniowe oraz ich kształt, układ, średnicę oraz klasa stali z dokumentu przewozowego. Aby uniknąć problemu, warto zainwestować w dodatkowe zbrojenie robocze spinające startery przed budowaniem. W trakcie prac mogą pojawić się odchyły w układzie zbrojenia. (uprawnienia budowlane 2022)

Otuliny

Warto zadbać o nie zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ważna jest również weryfikacja materiały, która możne być z tworzyw sztucznych bądź z dystansów betonowych.

Przygotowanie styków

Za każdym razem należy przygotować powierzchnię styków nowych i już wcześniej wykonanych elementów. Powinna być ona oczyszczona ze wszystkich elementów i nawilżona. Nie mogą znajdować się na niej kawałki zbrojenia, pianki montażowej czy siatki stalowe typu strecz-metal. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zamknięcie szalunku

To kolejny etap, którego nie wolno pomijać, a wiele wykonawców robi to w pośpiechu. Jeśli pominie się ten element, w późniejszym czasie mogą pojawić się problemu. Najczęstszym z nich jest otwarcie szalunku podczas betonowania.

Zgoda na betonowanie

Tę dostaje się po zakończeniu odbiorów zbrojenia. W trakcie prac z żelbetonem warto zadbać o to, aby beton nie był za długo w betonowozie. W ten sposób materiał traci na jakości, a to może przyczyniać się do powstawania pęknięć w trakcie ekspozycji. (uprawnienia budowlane kontakt)

Betonowanie

Ten element składa się z wielu zadań, które należy prawidłowo wykonać. Przed rozpoczęciem betonowania powinno zapoznać się ze wszelkimi normami i wymogami, np. ułożeniem warstwy chudego betonu.

Weryfikacja układu sterów

W tym etapie sprawdza się kontynuację prętów elementów pionowych, czyli słupów, ścian czy trzpieni. To umożliwia unikanie usterek przy dalszej pracy i odbiorach. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com