fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nadzorowanie płaskich dachów

Na terenie Polski wiele budynków, jakie powstają posiadają płaski dach. Są to m.in. hale produkcyjne, magazynowe, galerie handlowe czy centra logistyczne. W związku z tym świadomie trzeba tworzyć wytyczne oraz zalecenia, które będą miały na celu zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa oraz nadzorowanie mienia. Kiedy wystąpi zagrożenie, w takim wypadku będzie można podjąć szybko odpowiednie działania w takich monitorowanych obiektach. Wszelkie zapisy ze zdarzeń, które miały już miejsce są odpowiednio przechowywane. Projekty, jakie się tworzy w związku ze świadomością możliwości występowania zagrożeń wiążą się z koniecznością monitorowania konstrukcji głównie płaskich dachów. Nie podaje się jednak jakościowych oraz ilościowych wytycznych. (uprawnienia budowlane 2022)  

Nadzorowanie płaskich dachów
Nadzorowanie płaskich dachów

Zobowiązania ujęte w Prawie Budowlanym

Prawo Budowlane w artykule 61 pkt 2 mówi o obowiązku bezpiecznego użytkowania danego obiektu w sytuacji, kiedy pojawią się zewnętrzne czynniki oddziałujące na dany obiekt. Wiążą się one z działaniem atmosferycznych czynników, bądź z działaniem człowieka. W konsekwencji tych działań obiekt budowlany ulega uszkodzeniu albo zagrożeniu uszkodzenia. To może powodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia ludzi. Dobrymi wskazówkami mogą tu być rozporządzenia odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz usytuowanie ich. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Graniczny stan nośności

Graniczny stan nośności to sytuacja, w której kontroluje się wartości związane z wewnętrznymi siłami, które wywołane są nieodpowiednią kombinacją związaną z obliczeniami obciążeń.  (uprawnienia budowlane program)  Takiego przekroczenia nie ma możliwości zmierzyć w pomiarowy sposób, bez możliwości wykonania stosownych obliczeń z materiałowymi danymi. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jeżeli mamy do czynienia z granicznym stanem użytkowalności, który wskazuje wartość przemieszczeń w danym typie konstrukcji, a dokładniej w jej elemencie, które to spowodowane jest działaniem związanym z obciążeniem. W tej sytuacji o wiele łatwiej oraz szybciej stosując pomiarowe urządzenia określić można dopuszczalny maksymalny poziom ugięć oraz przemieszczeń w konstrukcjach elementów.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Monitorowanie dachów płaskich

W Polsce wiele powstających obecnie budynków posiada nachylenie połaciowe dachu wynoszące od 2% do 10%. Ograniczono się tu jednak do rozwiązań, które najczęściej występują odnośnie konstrukcji, statycznych schematów oraz rozpiętości takich obiektów. Przyczyny związane z zagrożeniami również ograniczają się tu do najczęstszych, czyli inaczej do typowych atmosferycznych zjawisk związanych z ulewnymi deszczami albo obfitymi opadami śniegu. Częstym zagrożeniem jest także nierównomierne osiadanie podpór. Patrząc na rodzaje konstrukcji oraz na ich statyczne schematy i rozpiętości, do wykonania analizy wybrano elementy konstrukcyjne, które spotyka się najczęściej. Są to stalowe kratownice wolnopodparte na żelbetowych słupach, bezpłatwiowe dachy na strunobetonowej konstrukcji, dachy posiadające konstrukcje dźwigarów z klejonego drewna w sposób warstwowy oraz blachownicowe stalowe ramy bądź kratowe.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com