fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Narzędzia murarza

Kielnia to najbardziej typowe narzędzie, z którego korzysta murarz (egzamin na uprawnienia budowlane). Jest to również symbol budownictwa. Dzięki niej nakłada się, wyrównuje oraz zbiera zaprawę z muru. Szufle lub czerpaki okazują się jednak niezbędne wtedy, kiedy konieczne jest wykonanie grubych murów. Wówczas korzystanie z kielni sprawia, że praca jest za wolna.

Murowanie
Murowanie

Cegły przycina się młotkiem murarskim. W skrzynce – kastrze na stanowisku roboczym murarza znajduje się zaprawa. W szafliku z kolei można znaleźć wodę do rozrzedzania zaprawy oraz do moczenia cegieł.

Murowanie

W murowaniu chodzi przede wszystkim o to, żeby z materiałów budowlanych (np. cegła czy kamienie) wybudować mur, który ma założony kształt i wykonany jest na sucho bądź na zaprawie. Pionem murarskim należy sprawdzić to, czy wykonywane ściany/słupy/filary są wykonane pionowo. Z kolei prawidłowość ułożenia warstw poziomych należy sprawdzić:

– poziomnicą,

– gumowym wężem, który jest napełniony wodą i na końcu osadzone są rurki szklane.

Jednak zanim zaczną powstawać mury, należy przygotować stanowiska robocze. W związku z tym na każdym odcinku roboczym powinny znaleźć się narzędzia murarskie oraz zapas materiałów.

Jeden murarz w ciągu jednej zmiany roboczej powinien wykonać ok. 3,5-6 m muru na wysokości 1,1-1,2 m. Wszystko jednak zależy od grubości muru oraz rodzaju zaprawy. Należy pamiętać o tym, że mur przy narożnikach powinien być krótszy z tego względu, że na ich wykonanie potrzebne jest więcej pracy. Pracę należy tak zorganizować, że zadaniem doświadczonych murarzy jest murowanie narożników i międzyokiennych filarów. Narożniki najczęściej zakańcza się strzępiami uciekającymi, które są wyższe o kilka cegieł od reszty muru. Pomiędzy narożnikami powinno się naciągnąć sznur murarski, który mocuje się do gwoździ lub specjalnych klamer.

W zależności od rodzaju zaprawy, można stosować różne sposoby murowania. Jednym z nich jest sposób „na docisk z kielnią”. Wykorzystuje się go w momencie korzystania z zaprawy cementowej (testy uprawnienia budowlane). Nazwa pochodzi od sposobu wypełniania spoin pionowych. Zaprawę dosuwa się kielnią do cegły, którą wcześniej ułożono. Następnie podnosi się kielnię i dociska cegłę.

Wykonanie muru z kamienia łamanego

Pierwszym etapem budowy muru z kamienia łamanego jest ułożenie warstwy na dnie wykopu i wbicia jej ubijakami w grunt. Spoiny wypełnia się plastyczną zaprawą. Następnie wyrównuje się je do poziomu. W kolejnej warstwie w pierwszej kolejności należy dopasować na sucho każdy z kamieni. Kolejnym krokiem jest osadzenie na zaprawie kamieni narożnych, a co około 1,5 m – kamienie pośrednie. Pomiędzy kamieniami narożnymi należy rozciągnąć sznur. Na tak ułożonej powierzchni muru należy nałożyć plastyczną zaprawę. Na boczne powierzchnie kamieni, które są już dopasowane również należy nałożyć zaprawę i docisnąć do wcześniej ułożonych kamieni. Jak zostanie ułożona warstwa muru, to szczeliny należy uzupełnić drobnymi kamieniami czy tłuczniem. Jest to proces, który nazywa się „ćwiekowanie”.

Jak wykonuje się mur z ciosów, to należy wykonać takie czynności po kolei:

a) dopasować i znakować poszczególne kamienie,

b) układać kamienie na klinach,

c) regulować grubość spoin.

Następnym krokiem jest ściągnięcie kamieni przy jednoczesnym nienaruszaniu klinów. Na płaszczyznę boczną i wsporną należy nanieść zaprawę. Później na niej układa się kamienie, a grubość spoin reguluje się poprzez bicie drewnianym młotkiem. W jaki sposób należy rozkładać zaprawę na murze? Przede wszystkim w ten sposób, żeby nie zapełnić spoin na głębokość 1-,15 cm od lica. Jest to spowodowane tym, że mur spoinuje się dodatkowo.

Ciosy, które ważą do 80 kg podnosi się i przesuwa ręcznie. Urządzenia mechaniczne wykorzystuje się w przypadku cięższych ciosów.

W momencie, kiedy kamienie ustawi się na klinach, to spoiny zewnętrzne należy uszczelnić:

– pakułami,

– sznurem,

– papierem.

Zaprawę powinno się wepchnąć pod ciosy łopatkami drewnianymi lub stalowymi (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com