fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Mur skrępowany, a mur wypełniający

Mur skrępowany

Tworzenie murów skrępowanych polega na ograniczeniu odkształceń, zarówno pionowych, jak i poziomych. Dzięki temu całość budynku jest stabilna, odporna na kruszenia oraz obciążenia, niezależnie od warunków pogodowych. Mur skrępowany jest złożony ze ściany murowanej obudowanej pionowymi i poziomymi elementami żelbetonowymi. (uprawnienia budowlane 2022)

Mur skrępowany, a mur wypełniający
Mur skrępowany, a mur wypełniający

Mur wypełniający

Ściany wypełniające to elementy umieszczanie w gotowych już miejscach. Plusy, które posiadają, ułatwiają budowę w wielu przypadkach. Warto zaznaczyć, że elementy, z jakich się składają, są znacznie lżejsze niż w ścianach konstrukcyjnych. Dodatkowo można zdemontować ścianę, bez wpływu na konstrukcję całego obiektu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Różnice w tworzeniu obu murów

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami murów jest ich konstrukcja i kolejność realizacji poszczególnych zadań. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać podobnie, tworzy się je zupełnie inaczej. (program egzaminu na uprawnienia)

W żelbetonowej konstrukcji wypełnia się gotową już ramę murowaną ścianą. W przypadku murów skrępowanych najpierw tworzone są ściany, kondygnacja po kondygnacji. Dopiero do niej dopasowuje się rdzenie żelbetonowe, a ostatecznie budowane są rygle, stropy i wieńce.

Interakcja między elementami a przyjmowania obciążeń

Wiele elementów potwierdza wyższość muru skrępowanego nad wypełniającym. Warto to jednak zaznaczyć na kilku przykładach, które bardzo uwidoczniają różnice pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami.

Zacznijmy od tego, że mury skrępowane posiadają rdzenie betonowane na chropowatej powierzchni. Dzięki temu strzępu zazębiają się. Zespolone ze ścianą murowanie jest praktycznie gotowe od chwili wzniesienia, w każdej części łączenia. Jeśli jednak chodzi o mury wypełniające, te łączenia występują lokalnie, tylko w obrębie naroży. Szkielet łączy się ze ścianami za pomocą łączników, wzdłuż zarówno poziomych, jak i pionowych krawędzi. Zapewnia to znacznie mniejszą stabilność konstrukcji.

Pod wpływem obciążeń sejsmicznych ściany w murach stale pracują. W przypadku tych skrępowanych ograniczone zostaje zarysowanie, a nośność ścian zachowuje się jak w przypadku tych zbrojonych spoinami wspornymi. Konstrukcja jest stabilna i oporna na wiele zjawisk pogodowych. Elementy żelbetonowe, które wzmacniają mur, chronią go przed kruszeniem i odkształceniami. Takiej siły nie mają ściany wypełniające. Te zachowują się jak zwykle, usztywnione. Przez co mają one znacznie mniejszą zdolność do przyjmowania obciążeń o charakterze sejsmicznym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W murach skrępowanych pionowe obciążenia przyjmowane są przez ściany. W przypadku tych wypełniających, szkielet ściany przyjmuje ciężar własny. Sztywność ramy powinna przyjąć na siebie siłę obciążenia, a nie przekazywać ją na murowaną część.

Najważniejsze co warto zaznaczyć, to wszelkie działania prostopadłe do płaszczyzny ściany. Te wywołują zganianie muru. Mogą być spowodowane wiatrem, wpływami sejsmicznymi czy po prostu czasem i eksploatacją obiektu. W murach skrępowanych, dzięki ich monolitycznemu zespoleniu z elementami żelbetonowymi, występuje duża wytrzymałość i zwiększenie nośności na zginanie. W przypadku murów wypełniających ściana składająca się jedynie z łączników może działać, jak płyta oparta jedynie na trzech krawędziach. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com