Rusztowania stojakowe dwurzędowe z dłużyc
Montowanie rusztowania musi być zgodne co do normy BN-70/9082-04. Wymagania co do części rusztowania i rozmieszczania go dla rusztowań stojakowych jednowarstwowych z dłużyc z takimi innymi zasadami co do odległości stojaków:
Odległość wśród osiami stojaków nie może przekraczać 1.5m, wzdłuż muru nie może przekraczać 2.5m, a odstęp środkowej warstwy stojaków od ściany nie powinien być większy od 0.35m. (program egzaminu na uprawnienia)
Rusztowanie
Nie może być widoczne poza licem ściany na więcej niż na 1/3 długości wysuwnicy. Ten element wysuwnicy, jaki widnieje w środku obiektu, musi posiadać długość równającą się 2/3 długości pełnej wysuwnicy, patrząc od zewnętrznej linii ściany, ale nie niższa od 2m, patrząc od środkowej strony ściany. Odstęp osiowy wysuwnic nie może być większy od 1.5m. Kolumny rozmieszcza się w jednej warstwie, w powierzchni równoległej do muru obiektu w odległościach zależnych od zakładanej odległości wśród wysuwnic. Wszystkie kolumny wspierają się dzięki drewnianym klinom rozpierającym na osobnej podwalinie rozstawionej na stropie i rozmieszczonej w palnie prostopadle do strony warstwy kolumn. (uprawnienia budowlane kontakt)
Podłużnice
Podczas przedłużania podłużnicy na jarzma zaciskowe, cieńsza końcówka jednej podłużnicy rozmieszcza się pod grubszą końcówką kolejnej. (uprawnienia budowlane 2021) Na długości styku płaszczyzny podłużnicy warto ściosać i dostawić wszystkie podłużnice klamrą do stojaka. Podczas zestawiania dzięki linkom stalowym obie końcówki warto związać osobno. Poprzecznice rozstawia się tak, że okrąglaki ciosane z dwóch stron na głębokość 2cm, wspiera się jednym końcem czy mocuje w murze budynku, a drugą końcówką doczepia się do podłużnicy dzięki dwóm gwoździom. Długość wsparcia leżni na ścianie nie może być niższa od 15cm, nie pozwala się na ich wsparcie na nienośnych elementach obiektu. Koniec leżni musi wystawać na chociaż 20cm poza podłużnicę. Leżnie muszą w co drugim piętrze i w odległościach poziomych nie przekraczających 6m przechodzić poza ścianę i zestawiać podłużnicę z murem. Odległość wśród leżących obok siebie leżni nie może być większy do 1.3m, a odległość leżni od stojaka musi równać się więcej niż 60cm. (uprawnienia budowlane program)
Pomost z desek
Pomost rozmieszcza się z desek w dwóch rzędach z pamiętaniem o odległościach wśród desek nie przekraczających 3cm w wyższym rzędzie i nie większych niż 5cm w niższym rzędzie. (akty prawne uprawnienia budowlane) Miejsce wśród pomostu a muru podczas robienia muru nie może być większa od 5cm, a podczas robienia prac tynkowych czy okładzinowych 25cm. Zestawianie desek pomostu da się robić jedynie na leżniach. Zestawienia robi się na nakładkę długości nie niższej od 30cm. Wszystkie deski pomostu muszą wspierać się na chociaż 3 leżniach. Pod pomostem pracowniczym musi być umieszczony w odstępie 2m. Nad każdym pomostem widniejącym powyżej 2m powyżej obszaru muszą być umieszczone poręczne, jakie warto umieścić do stojaka od strony środkowej. Wierch poręczy musi widnieć 110cm powyżej poziomu pomostu. Od razu nad deskami pomostu warto rozmieścić deski krawężnikowe, dostawione chociaż dwoma gwoździami do stojaków. Deski te muszą być także dostawione do pierwszej deski pomostu. Schodnie rozstawia się przy nachyleniu do poziomu nie więcej niż 30 i chroni się z obu kierunków poręczami i deskami krawężnikowymi tak jak w przypadku pomostów. Rozpiętość biegu schodni w świetle nie może być niższa od 0.8m. Powierzchnia schodni zrobiona jest z łat o średnicy 40x60mm nabijanych w odległościach maksymalnie 40cm. Schodnie muszą zostać wsparte na leżniach i dostawione do nich gwoździami, a w środku szerokości wsparte poprzeczką. (segregator egzamin ustny uprawnienia)