fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż rynien dachowych

Montaż rynny dachowej jest w założeniu stosunkowo prostą czynnością, jednakże wymaga wysokiej staranności od montażysty. W przeciwnym wypadku może dojść do zalania elewacji bądź oberwania rynny. Proces montażu powinno się zacząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca na rynnę. Rynna nie powinna wystawać bardziej niż na połowę swojej wysokości poza połać dachu. Poprawnie zamontowana, rynna będzie umiejscowiona 1-2 cm pod przedłużeniem płaszczyzny dachu. (cennik uprawnienia budowlane)

Montaż rynien dachowych
Montaż rynien dachowych

Funkcja rynny dachowej

Dzięki takiemu umieszczeniu rynna będzie zbierała wodę deszczową, lecz nie pozwoli wodzie się przelewać a zimą nie ulegnie zerwaniu poprzez zbyt duże obciążenie. Wysokość umieszczenia rynny może się wahać w zależności od częstotliwości opadu i średniej temperatury w regionie. Kolejnym istotnym elementem jest zachowanie odpowiedniego spadu rynny – powinny być to trzy do pięciu mm na metr bieżący, umożliwia to odpowiednie odprowadzanie wody. (testy uprawnienia budowlane)

Spadki rynny dachowej i rozmieszczenie haków

Zalecaną metodą określenia spadku jest zamocowanie wpierw dwóch krańcowych haków na odpowiednich wysokościach, a następnie poprowadzenie sznura między nimi określającego wysokości reszty haków. Odległość haków od odpływów, łączników i narożników powinna wynosić nie mniej niż 15 cm a same odległości między hakami nie powinny przekraczać odległości 60 cm W przeciwnym wypadku może dojść do odkształcania rynny pod naporem wody. W zimnych regionach, gdzie występują duże opady śniegu ta odległość powinna ulec jeszcze zmniejszeniu do 50 cm Po odpowiednim rozmieszczeniu haków można przejść do przygotowania samej rynny. (akty prawne na uprawnienia budowlane )

Cechy i rodzaje rynny

Rynny sprzedaje się w odcinkach od 2-4 m, a odpływy spustowe od 1-4 m. Takie rury trzeba odpowiednio przyciąć z odpowiednim zakładem, dbając by łączenia nie znajdowały się w miejscu uchwytów. Kolejnym krokiem jest wykonanie otworów dopasowanych do rury spustowej. Należy zadbać o umożliwienie ruchu rynny podczas zmian temperatury, w tym celu smaruje się kształtki, odpowiednim do tego, klejem poślizgowym. Innym zabezpieczeniem przed zniszczeniem systemu, spowodowanym kurczliwością i wydłużalnością materiału spowodowanymi temperaturą, jest sposób montażu umożliwiający poruszanie się rynny, tj. montaż na zatrzask, ale także zapewnienie odpowiedniej dylatacji w łączniku. Montaż rynien powinien być zakończony założeniem zaślepek uszczelkowych. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się także zastosowanie próby zamontowanego właśnie układu w celu upewnienia się, że woda spływa odpowiednio szybko. Pozostaje wtedy zamocowanie rur spustowych. By zacząć ich montaż należy przybliżyć instalację do elewacji. Uzyskuje się to poprzez zamocowanie dwóch kolan, każde o kącie 45 stopni. Potem trzeba zamocować dyble z obejmami. W nich montuje się a następnie skręca rury spustowe. Odległość między obejmami nie powinna przekraczać 1,8 m. Na końcu pozostaje założenie odprowadzenia wody z całego układu, albo do studzienki albo grunt.

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com