fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rynny dachowe z tworzywa sztucznego

Długoletnie doświadczenia przeprowadzane głównie w NRD spowodowały, że zaczęto tworzyć rynny z twardych materiałów PCW. Rynny formowane były na gorąco z foli lub płyt (uprawnienia budowlane). Doświadczenia wskazały, że rynna wykonana z foli PCW, która ma grubość około 1 mm, jest bardziej odporna na obciążenia niż rynny, które były wykonane z płyt formowanych na gorąco. Przy rynnach PCW stalowe uchwyty w normalnych kształtach pokrywa się różnego rodzaju powłoką ochronną, wykonaną ze sztucznego tworzywa. Taka powłoka powstaje na skutek moczenia, metody płomiennego natryskiwania lub powlekania.

Rynny dachowe z tworzywa sztucznego
Rynny dachowe z tworzywa sztucznego

Formowanie skrzynek rynien na gorąco

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem okazały się skrzynki mające zaokrąglone krawędzie, które są formowane na gorąco. Taki rodzaj skrzynek jest bardziej wytrzymały, niż spawane skrzynki. Praktycznym sposobem okazało się fabryczne wykonywanie naroży rynny na gorąco w formach (testy uprawnienia budowlane). Innym sposobem jest przycięcie pod kątem 45° rynny i łączenie klejem do czoła bądź na zakładkę z wzmacniającymi paskami naklejonymi. W przypadku uszkodzenia rynny należy wymienić i skleić odpowiedni jej fragment lub w uszkodzone miejsce przykleić kawałki folii. Aby połączyć rynnę PCW z innymi rynnami wykonanymi z cynkowej blachy, nakleja się z foli PCW paski w analogiczny sposób, jak przy łączeniu rynien wykonanych z samego PCW. Za pomocą przenośnych urządzeń na budowie można wytworzyć rynnę z twardego PCW za pomocą zabarwionej folii. Aby otrzymać 360 m.b. rynny potrzeba około godziny.

Wpływ czynników atmosferycznych

Czynniki atmosferyczne wpływają nieznacznie na powłoki, które chronią uchwyty od korozji. W przypadku folii PCW, które są stosowane do rynien oraz rur spustowych czynniki atmosferyczne powodują, że ich barwa szybko się zmienia. Rynna zaczyna przeświecać i robi się jasna. Promienie UV powodują zmiany. Materiał staje się kruchy i maleje także jego wytrzymałość na procesy rozciągania. Dodając odpowiedni barwnik podczas zabarwiania folii wykonanej z twardego PCW skutecznie powstrzyma proces starzeniowy. Rynny wykonane z PCW mają półokrągły kształt. Wymiary wynoszą odpowiednio r=50 do 85 mm, ciężar wynosi 0,345-4-0,552 kG/m, a=16-4-22 mm. Ten rodzaj rynien jest otrzymywany za pomocą metody ciągłej. Jej długość nie może być mniejsza niż 3,0 m. Nie ma maksymalnego progu dotyczącego długości. Aby połączyć poszczególne odcinki rynien oraz wstawić denka należy je skleić (program egzamin uprawnienia 2021).

Stosowanie zakładek

Szerokość stosowanych zakładek wynosi odpowiednio 40-4-50 mm. Po odtłuszczeniu oraz oczyszczeniu, powierzchnia styku musi lekko spęcznieć, używając do tego procesu rozpuszczalnika. W kolejnym etapie należy powlec ją za pomocą specjalnego kleju. Ważne, aby podczas tego procesu korzystać z urządzeń, które docisną sklejane elementy, aż do chwili, gdy klej wyschnie. Czas ten wynosi około 6 godzin (program na uprawnienia budowlane w wersji android). W związku z tym, że rynny są narażone na duże zmiany temperatur, najlepiej, aby były montowane w średnich temperaturach, w celu uniknięcia odkształceń. Gdy odległość pomiędzy skrzynkami wynosi więcej niż 15m, poszczególne odcinki rynien łączy się za pomocą kompensorów. Są to specjalne nakładki albo kołnierze z zmiękłego PCW, wykonane za pomocą metody natryskowej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com