fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Monitoring płaskich dachowych konstrukcji w obiektach

Obiekty budowlane muszą cechować się trwałością, której w żaden sposób nie można ignorować. Obecnie monitoring konstrukcji płaskich dachów nie stanowi ekstrawagancji, tylko ma on na celu spełnienie warunków dotyczących odpowiedniej dbałości o dany obiekt. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż inne tradycyjne wykonanie pomiarów obciążeniowych, które pozwalają uzyskać aktualne informacje. Tylko zastosowanie stałego monitoringu sprawi, że wypracowana wiedza na temat wykonywanej przez konstrukcję pracy może stanowić czynnik do tego, aby zaktualizować projektowe normy, patrząc na zachodzące klimatyczne zmiany. (uprawnienia budowlane 2022)  

Monitoring płaskich dachowych konstrukcji w obiektach
Monitoring płaskich dachowych konstrukcji w obiektach

Zastoje opadowej wody

Zastoje wody opadowej w dłuższym okresie mają bardzo destrukcyjny wpływ na hydroizolację znajdującą się na płaskim dachu. Szczególnie woda wpływa na przepusty, połączenia oraz zgrzewy. Woda, która stoi do wysokości 1 cm nie stanowi dużego problemu, ponieważ w miarę szybko ona odparowuje. W sytuacji jednak, gdy kałuża wody przekracza wysokość 3 cm, nie zniknie ona tak szybko z dachowej połaci. Chcąc zadbać o zachowanie granicznych wartości związanych z ugięciami bezwzględnie mierzy się spiętrzenie wodnego słupa, którego wysokość wynosi od 7 centymetrów. Należy pamiętać tu o tym, że każde 10 cm wody stanowi dodatkowe obciążenie o wartości 100 kg/m². (uprawnienia budowlane kontakt) 

Częstotliwość pomiarów przy opadach atmosferycznych

Patrząc na to, jak dynamiczne są zjawiska związane z oberwaniem chmury i nawalnym deszczem, gdzie deszcz ma bardzo duży stopień nasilenia i opad przekracza często 10 cm/m², trzeba zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość wykonywania pomiarów.  (uprawnienia budowlane program)  Przy nawalnych deszczowych opadach częstotliwość pomiarowa powinna wynosić nie mniej, niż co 5 minut. Na tej podstawie można wywnioskować, że w czasie projektowania monitoringowych systemów płaskich dachów dobrą praktyką jest stosowanie pomiaru związanych z ugięciem dźwigarów oraz dachowych elementów, pomiaru odchylenia słupów oraz zastojów słupa opadowej wody. Pomiar związany z zastojem słupów wody opadowej może stanowić nowość dla polskich projektantów.  Projekt monitorowania dachowej konstrukcji musi posiadać zapis o lokalizacji oraz liczbie pomiarowych punktów i wielkościach zjawisk, jakie są zmierzone.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Opady atmosferyczne a płaskie dachy

Temat związany z gromadzeniem się na płaskim dachu śniegu i jego oddziaływaniem na konstrukcje jest znany, to jednak problem spiętrzania się opadowych wód jest na marginalnym poziomie. Obejmuje on zarówno projektowy proces, jak i czas, w jakim budynek będzie eksploatowany. Polskie normy zawierają wytyczne, które nie mówią o wykonaniu obliczeń dla obciążeń od spiętrzanej wody. Bardzo mało również za granicą jest dostępnych dokumentów, które obejmowały by ten temat. A jest to jednak bardzo ważna kwestia, ponieważ niepoprawne odwodnienie attykowych dachów oraz zachodzące zmiany w klimacie prowadzące do gwałtownych opadów deszczu, prowadzić mogą do przeciążenia w dachowych konstrukcjach. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com