Modernizowanie szpitalnych budynków
Podczas podjęcia decyzji odnośnie przeprowadzenia modernizacji obiektu szpitalnego, bądź też odnośnie budowy nowego obiektu, bierze się pod uwagę koszty, które wiążą się zarówno z jednym, jak i z drugim przypadkiem. W kalkulacji kosztowej powinny ujęte zostać takie koszty jak: stworzenie nowej technicznej infrastruktury dla szpitala, czyli woda, kanalizacja, elektryczność itp., dojazdowe drogi na terenie szpitala oraz zutylizowanie bądź też inne wykorzystanie starego szpitalnego budynku. Jednak sytuacja zmienia się, kiedy mamy do czynienia z szpitalem o zabytkowym charakterze (uprawnienia budowlane kontakt).
Prace modernizacyjne w zabytkowych szpitalnych budynkach
Mając na uwadze to, że szpital ma wartość historyczną, w takiej sytuacji przeprowadza się dużo szerszą i głębszą analizę odnośnie wykonania modernizacji, czy też wzniesienia nowego obiektu. Pod uwagę w związku z tym bierze się niematerialne wartości, takie jak wartość szpitala związana z tym, że jest to architektoniczny zabytek, wartość danego miejsca dla mieszkańców, którzy korzystają z medycznej opieki czy marka medycznych usług, która w tym miejscu została ugruntowana. Te wszystkie aspekty są bardzo ważne, i ujmuje się je w analizach. Mają one znaczenie podczas podejmowania decyzji odnośnie przeprowadzenia modernizacji takiego zabytkowego szpitala, bądź też zbudowanie nowego szpitalnego obiektu. (uprawnienia budowlane 2022)
Analiza historycznej wartości szpitala
Analizę wartości historycznej szpitala przeprowadza się w niezależny sposób bez względu na to, czy jest on objęty prawną ochroną czy też nie. Analiza przedmiotowa jest jednak prostsza, gdy obiekt posiada ochronę. Nie patrząc jednak na to, czy dany zespół jest chroniony prawnie, czy nie jest, stworzona analiza musi wykazywać, że szpitalny zespół jest dobrem, i jego zachowanie stanowi społeczny interes. Przygotowana analiza pomoże określić wartości dla danego zespołu, i na ich podstawie będzie można przyjąć model związany z modernizacją. Należy pamiętać, że zarówno modernizacja, jak i budowa szpitala musi posiadać stworzony szczegółowy medyczny program. (uprawnienia budowlane program)
Ocena historycznych wartości
Wykonując projekt modernizacji wymaga się przeprowadzenia dokładnej analizy historycznej wartości szpitalnego zespołu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Taka analiza powinna określić, jakie elementy w zespole mają wartości i powinny zostać w związku z tym zachowane. Do analizy poddaje się wszystkie założenia, razem z oceną niematerialnych wartości. Jest to przestrzenny układ szpitalnej zabudowy, układ zieleni, funkcjonalne oraz przestrzenne rozwiązania w rejonie danego szpitalnego obiektu, architektoniczne detale i formy czy konstrukcyjne rozwiązania danego obiektu. Ocenie podlegają również zachowane technologiczne oraz techniczne rozwiązania odnośne medycznej techniki, medycznego wyposażenia oraz niemedycznego wyposażenia technicznej infrastruktury szpitalnej. Nie bez znaczenia jest także zachowana zabudowa historyczna zespołu szpitalnego, osiągnięcia medyczne w nim realizowane oraz zasoby dokumentacji historycznej o charakterze medycznym oraz technicznym, jak i literatura wiążąca się z działalnością tego szpitala. (program egzaminu na uprawnienia)