Koszty
Nie da się ukryć, że mieszkania bezczynszowe na rynku nieruchomości są cały czas pewną nowością. Wielu z nas zastanawia się, czy zakup takiego mieszkania jest trudniejszy niż tego komunalnego. Sprawdźmy więc, jak wyglądają koszty takich mieszkań. (uprawnienia budowlane kontakt)
Przepisy prawa
Mieszkania bezczynszowe są mieszkaniami, które pojawiają się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Dokładną definicję przedstawiają przepisy prawa. Określają, że są to mieszkania, które nie mają z góry ustalonego czynszu. Ponadto nie da się ukryć, że takie mieszkanie jest łatwiej zakupić niż np. mieszkanie komunalne. Mieszkańcy nie są ponadto zobowiązani do uiszczania opłaty administracyjnej co miesiąc, co z reguły ma różnego rodzaju konsekwencje. Należy przy tym wskazać, jaką rolę ma w tym przypadku czynsz. Jako czynsz należy określić sumę kosztów, które są ponoszone przez mieszkańców na utrzymanie części wspólnych, opłaty za media i remontowy fundusz. Nie jesteśmy w przypadku mieszkań bezczynszowych skazani na samodzielne zarządzanie formalnościami, które są związane z gospodarowania wspólną przestrzenią lub np. zachowania domowego miru. Nie jest za to wówczas odpowiedzialna administracja. W przypadku braku osób, które mogłyby zarządzać formalnościami jesteśmy do tego zmuszeni sami. Właśnie ten fakt wskazuje się jako główną różnicę pomiędzy mieszkaniem komunalnym i tym z comiesięcznym czynszem, a mieszkaniem bezczynszowym. Jeżeli chodzi o przepisy prawa to nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie zasady dotyczące zarządzania budynkiem obowiązują w przypadku bezczynszowych mieszkań. Do obowiązków mieszkańców należy wówczas odśnieżanie, zamiatanie lub koszenie trawnika. Jeżeli mieszkańcy nie wykonają tego sami to oczywiście mogą zatrudnić w tym celu firmę specjalistyczną, jednak oczywiście w związku z tym faktem należy ponieść opłaty. Trzeba podkreślić, że im więcej tego typu budynków i ludzi je zamieszkujących tym częściej kwestie braku czynszu stają się problematyczne i skutkują nieporozumieniami. (uprawnienia budowlane 2022)
Opłaty i formalności
Trzeba zaznaczyć, że mieszkania bezczynszowe nie są typem mieszkania oszczędnościowego. Musimy mieć świadomość, że wszelkie koszty związane z naprawami czy konserwacją budynków przenoszą się na mieszkańców. Dodatkowo nie zawsze jest tak, że łatwo między ludźmi dojść do porozumienia. Jak wiadomo awaria jest dość dużym kosztem, czasami sięgającym nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli więc mamy do czynienia z taką sytuacją choć raz w miesiącu to z pewnością nasz domowy budżet się uszczupli. Ta cecha odróżnia je od mieszkań spółdzielczych oraz własnościowych, ponieważ one posiadają swój fundusz remontowy, z którego mogą korzystać mieszkańcy. Jeżeli więc zdecydujesz się na zakup mieszkania bezczynszowego to powinieneś odkładać co miesiąc określoną kwotę na takie wypadki, by nie mieć później problemu sfinansowania tego typu awarii. Jeżeli chodzi o sprzątanie bądź inne rodzaje przeglądów instalacyjnych to zobowiązani są do ich ponoszenia wszyscy mieszkańcy. Zazwyczaj wśród sąsiadów wybiera się jedną osobę, która zarządza różnego rodzaju formalnościami. Dodatkowo do minimum ogranicza się części wspólne w taki sposób, by jak najmniej płacić za części wspólne. Oczywiście kwestie dotyczące remontów w mieszkaniach czy poszczególnych części instalacyjnych leżą pod stronie mieszkańców. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Co warto sprawdzić przed zakupem?
Przede wszystkim należy wskazać, że zakup takiego mieszkania jest znacznie prostszy, ale także i wymagający od nas zwrócenia szczególnej uwagi na kilka kwestii. Jedną z nich jest stan techniczny budynku, który jest z tego punktu widzenia ważny. (program egzaminu na uprawnienia) Musimy więc przyjąć, że wszelkie usterki zauważone w budynku przez nas przy zakupie będą oznaczały w późniejszym czasie konieczność poniesienia odpowiednich kosztów. Oczywiście musimy się liczyć z tym, że otoczenie sąsiadów może być również nieprzyjazne, przez co sam komfort mieszkania w takim miejscu znacznie się zmniejsza. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania bezczynszowego bezpośrednio od dewelopera musimy liczyć się z koniecznością samodzielnego wykonania w nim remontu i wyposażenia go. (uprawnienia budowlane program)