fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gotowa mieszanka betonowa

Samodzielne przygotowanie betonu bywa kłopotliwym procesem, również w przypadku większych firm. Wymaga bowiem użycia odpowiedniego sprzętu oraz zachowania precyzji podczas dodawania domieszek. Z tego względu coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszy się beton towarowy. Określany jest jako gotowa mieszanka betonowa, którą dostarcza się na plac budowy. Jego produkcja i transport odbywa się za pośrednictwem wytwórni betonu, czyli betoniarni. Beton towarowy może mieć różny skład, właściwości oraz konsystencję. (akty uprawnienia budowlane)

Charakterystyka betonu towarowego
Charakterystyka betonu towarowego

Czym jest beton towarowy?

Beton jest materiałem budowlanym, który wytwarza się z cementu, wody, kruszywa oraz specjalnych domieszek i dodatków (jest to opcjonalne). Po wymieszaniu tych składników powstaje mieszanka betonowa. Po stwardnieniu beton uzyskuje swoje charakterystyczne właściwości, będące wynikiem hydratacji cementu po odpowiedniej pielęgnacji, zagęszczeniu i okresie dojrzewania. Beton towarowy jest gotową mieszanką betonową. Dostarcza się go bezpośrednio na budowę, dzięki czemu nie trzeba produkować zwykłego betonu na placu budowy. Stwardniały materiał po okresie dojrzewania, który powstaje przy użyciu betonu towarowego, powinien mieć takie same właściwości jak mieszanka wyprodukowana w sposób tradycyjny. (segregator uprawnienia budowlane)

Zalety betonu towarowego

Wyprodukowanie mieszanki betonowej nie wydaje się być czymś trudnym. Należy dobrać odpowiednią recepturę oraz proporcje składników, które następnie trzeba wymieszać do mementu uzyskania właściwej konsystencji. Jednak bez odpowiedniego systemu odpowiedzialnego za dozowanie cementu, wody, kruszyw i chemii wyprodukowanie dużej ilości dobrej mieszanki betonowej jest trudnym procesem. Tym samym mieszanka, która jest wytwarzana na budowie (za pomocą prostych maszyn, a nie profesjonalnego sprzętu), nie jest przygotowana tak idealnie jak beton towarowy. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Za użyciem betony towarowego przemawia także możliwość dostarczenia na plac budowy gotowej mieszanki w dużej ilości w tym samym czasie. Jest to bardzo istotne przy budowie konstrukcji monolitycznych, które wymagają symultanicznego układania betonu. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Zastosowanie betonu towarowego

Beton towarowy głownie jest stosowany w miejscach, w których potrzebna jest jego duża ilość. Jednak nie oznacza to, że jest używany tylko przy budowie dużych budynków i obiektów. Beton towarowy jest dostarczany nie tylko na budowy mostów, wiaduktów czy elementów dróg, ale również na budowy obiektów mieszkalnych, przemysłowych czy użytkowych. Przy użyciu betonu towarowego można wybudować praktycznie wszystko, co przy zastosowaniu betonu zwykłego. Jednak proces układania betonu towarowego przebiega sprawniej i szybciej. Ponadto ułożenie betonu towarowego jest możliwe nawet w trudnych warunkach – odpowiedni sprzęt służący do przepompowywania mieszanki betonowej może mieć nawet kilkudziesięciometrowy wysięg. (uprawnienia budowlane testy program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com