Istnieje kilka metod rozbudowy w praktyce tunelowania (nauka do uprawnień budowlanych). Zależą one od warunków miejscowych. Różnią się one od siebie kolejnością wykonywania faz powiększania przekroju. Dotyczy to budowy:
– górnego sklepienia, czyli tzw. w tunelarstwie kaloty,
– środkowej części przekroju, to jest tzw. sztrosy,
– dolnego sklepienia, zwanego spągiem.

Metoda belgijska
Najodpowiedniejszą metodą do wykonywania obudowy betonowej jest metoda belgijska. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do budowy tuneli w warunkach miejskich w gruntach nieskalistych. Zastosowano ją przy budowie metra w Paryżu, Madrycie i częściowo w Moskwie. Oprócz tego istnieje także metoda austriacka. Jest ona odpowiednie do budowy tuneli w gruntach skalistych, czyli do tuneli górskich.
Metoda belgijska polega na tym, że w pierwszej kolejności buduje się górną część tunelu, czyli sklepienia, który opiera się na gruncie. Kolejnym etapem jest wykonanie ścian tunelu. Sklepienie betonowe bądź murowane wykonuje się po rozbudowie górnej sztolni i opiera się je na gruncie. W przypadku gruntów słabszych, gdzie nie ma opcji, żeby oprzeć sklepienie na gruncie, konieczne się czasami okazuje wykonanie ścian tunelu przed sklepieniem.
Wówczas ściany należy wykonać po rozbudowie przestrzeni, w której należy wykonać sklepienie (program uprawnienia budowlane). Po wykonaniu sklepienia, należy wykonać po bokach przestrzeni wykopów, które są odeskowane aż do głębokości, która jest niezbędna do posadowienia ścian.
W obu przypadkach prace przy betonowaniu konstrukcji należy wykonać etapami. Należy pamiętać o tym, że przerwy robocze w betonowaniu poszczególnych elementów obudowy nie zawsze mogą być zgodne ze schematem statycznym obudowy. Z tego też względu podczas stosowania metod belgijskich wykonuje się najczęściej obudowę betonową niezbrojoną.
Obudowa typowego przekroju kolei podziemnej w Paryżu
Idealnym przykładem, w którym wykorzystano obudowę betonową niezbrojoną, którą bez problemu można wykonać przy zastosowaniu belgijskiej metody tunelowania, jest obudowa typowego przekroju kolei podziemnej metra w Paryżu.
W przypadku niektórych odcinków kolei podziemnej w Paryżu stosowano także obudowę, którą wykonano z muru oraz kamienia łamanego. Tego rodzaju mur najczęściej stosowano w przypadku wykonywania sklepieniu (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).
Ze względu na brak miejsca do rozwinięcia robót, problematyczne jest wykonanie tunelu metodą górniczą w ulicach miejskich, które charakteryzują się nieznaczną szerokością. W tym samym momencie, w trakcie budowy tunelu konieczne mogło być przebudowania całego uzbrojenia podłużnego ulicy. Dotyczy to np.
– kanałów,
– rur wodociągowych,
– przewodów gazowych,
– kabli,
– inne.
Ważne jest także to, żeby zapewniony był dostęp do domów, które są umieszczono na przebudowywanym odcinku.
Tunele metra w Paryżu
Tunele metra w Paryżu charakteryzują się obudową betonową:
– niezbrojoną,
– murowaną z kamienia bądź bloków.
Żelbet zastosowano wyłącznie na tych odcinkach, na których powstawały specjalne trudności ze znalezieniem miejsca na obudowę ścian tunelu o potrzebnej grubości. Oprócz tego podwyższono w tym przypadku ścianę (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Dzięki takiemu podwyższeniu żebro żelbetowe:
– pełni funkcję ochronną, która zapobiega obsuwaniu się gruntu spod fundamentów, które sąsiadują z tunelem budynków,
– współpracuje ze sklepieniem oraz przejmuje część jego rozporu podziemnego.