Betonowanie pod wodą
Do betonowania pod wodą stosuje się specjalne materiały zawierające domieszki umożliwiające taką pracę. Beton podwodny powinien charakteryzować się następującymi elementami. Jeśli nie posiada takich cech, nie powinien być używany do pracy. Materiał musi posiadać: (segregator egzamin ustny uprawnienia)
- Stałą konsystencją (zarówno w trakcie transportu, jak i układania);
- Samoczynnym zagęszczaniem się i poziomowaniem;
- Odpornością na wypłukiwanie i segregację;
- Zdolnością do całkowitego odpowietrzenia się w trakcie betonowania.
Korzystanie z pomp
Do betonowania pod wodą najczęściej wykorzystuje się specjalne pompy. To rozwiązanie ekonomiczne, którego nie trzeba przerywać. Dzięki swojej nieprzerwanej pracy umożliwia bezpieczne i szybkie betonowane masywnych konstrukcji hydrotechnicznych. Pompy zapewniają wiele korzyści. Oprócz długiej pracy bez przerw warto wspomnieć o umożliwieniu dostarczania betonu w trudnodostępne miejsca. Mówimy w tym przypadku nawet o takich miejscach, które znajdują się daleko od wytwórni betonu. Kolejnym plusem jest również możliwość zmiany prędkości podawania materiały oraz brak segregacji składników. To zapewnia naprawdę szybką i przyjemną pracę. (program egzaminu na uprawnienia)
Zabiegi przed pompowaniem
Należy jednak pamiętać o tym, że pompowanie mieszanki betonowej wymaga wielu odpowiednich zabiegów. Te mają na celu sprawne przeprowadzenie procesu układania materiału. Pierwszy zabieg polega na nasmarowaniu rurociągu. Stosuje się do tego specjalne smary. Najczęściej można je kupić u producentów, którzy sprzedają domieszki do betonów. (uprawnienia budowlane 2022)
Kolejnym zabiegiem jest dobre i dokładne wymieszanie betonu. Taka mieszanka nie może być a klejąca, sucha czy szorstka. To właśnie konsystencja ma wpływ na pompowalność betonu. Wedle wielu badań opad stożka powinien wynosić od 50 do 150 mm, chociaż pompowanie może zmienić te wartości o 10/25 mm. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Błędy podczas pompowania
Aby uniknąć strat, które mogą powstać przez wypłukanie, końcówka wylotowa rurociągu musi znaleźć się w odległości nie większej niż 50 cm od ułożonej powierzchni mieszanki. Pilnować trzeba również, aby końcówka nie poruszała się gwałtownie. Jeśli tak się stanie, mieszanka betonowa ułoży się nierównomiernie. To nie dość, że będzie miało wpływ na wytrzymałość surowca, to zwiększy możliwość wypłukiwania betonu. Takie problemy często prowadzą do dużych strat, które ciężko naprawić. Należy pilnować tego w trakcie budowy, aby nie narazić się na ogromne nakłady dodatkowej pracy i nagłe wydatki. (uprawnienia budowlane kontakt)