fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Metody betonowania pod wodą

Metoda kontraktor

Polega na układaniu mieszanki betonowej korzystając z pionowo usytuowanych stalowych rur. Posiadają one średnicę około 25/40 cm. Taka rura opierana jest o dno wykopu i równomiernie wyciągana w górę. Mieszankę wprowadza się za pomocą leja bądź samowyładowczego kosza. Czasami na końcu rury montuje się specjalne zatyczki, które ułatwiają rozkładanie betonowej mieszanki w określonych punktach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Metody betonowania pod wodą
Metody betonowania pod wodą

Metoda mokrej rury

Przy tej metodzie nie jest wymagana szczelność rury. Łączy się to z dwoma faktami. Pierwszym z nich jest to, że woda znajduje się w przewodzie, przed wprowadzeniem do betonu. Drugim to, że na końcu rury znajduje się zatyczka, która chroni beton przed wypłukaniem. Całość polega na tym, że ciężar betonu wypycha zatyczkę na zewnątrz. Końcówkę przewodu zagłębia się w świeżo ułożonej mieszance i utrzymuje cały czas w tej samej pozycji, aby nie doszło do żadnych szkód. (program egzaminu na uprawnienia)

Metoda suchej rury

Ta metoda wymaga wodoszczelnej rury oraz złączy przewodów do betonowania. Korzysta się z tarczy ciśnieniowo-uszczelniającej, którą mocuje się od spodu rury. Dzięki temu ciśnienie wody sprawia, że całość jest wodoszczelna, a rura pozostaje pusta i wolna od wszelkich zawilgoceń.

Koniec rury umieszcza się na dnie. Następnie beton dodaje się do rury i powoli się ją podnosi. Ciężar betonu wypycha tarczę i rozkłada mieszankę na dnie. (uprawnienia budowlane 2022)

Iniekcje

Taką metodę wykorzystuje się przy stabilizacji gruntów na wysokich poziomach bądź w miejscach, w których dochodzi do szybkiego napływania wód gruntowych. Polega ona na wstrzykiwaniu pod dużym ciśnieniem mieszanek UWC. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Metoda bezpośrednia

To najbardziej rozpowszechniona metoda ze wszystkich opisywanych. Polega na korzystaniu ze specjalnych pomp bądź podajników taśmowych. Strumień mieszanki dostarcza się za ich pomocą na teren budowy, a układany beton wypiera wodę znajdującą się w szalunku.

Metoda dwuetapowa

Ta zgodnie z nazwą składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich układa się na szalunku kruszywo grube. W drugim zalewa się je zaprawą. Całość zalewa się zaprawą bezpośrednio na kruszywo bądź pompowana przy użyciu specjalnych narzędzi. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com