fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybrane materiały

W 2017 roku VTT Expert Services w Finlandii przeprowadzono badania, które miały na celu porównanie różnych materiałów izolacyjnych. Pod uwagę wzięto: wełnę mineralną skalną, PIR, styropian, płytę celulozową i piankę fenolową. (program egzaminu na uprawnienia)

Materiały izolacyjne
Materiały izolacyjne

Gęstość i przewodność cieplna

Zaczęto od badania, które określało gęstość [kg/m3] oraz przewodność cieplną 10 stopni Celsjusza [mW/mK]. Wedle tych badań największą gęstość posiadała płyta celulozowa (38) i to ona miała największą przewodność cieplną (40). Miejsce niżej zajmowała wełna mineralna, z wynikami 30/36. W tym przypadku najgorzej poradził sobie PIR (31/21). (akty prawne uprawnienia budowlane)

Absorpcja wody

Kolejną częścią testów była absorpcja wody. Na podstawie wyników można stwierdzić, że najlepiej poradziły sobie dwa materiały: wełna mineralna oraz styropian. Ich wartości wilgoci wynosiły 0,1 [kg/m3]. Dzięki temu praktycznie nie absorbują wilgoci z otaczającego powietrza. W tym badaniu najgorzej poradziła sobie pianka fenolowa, której wartość sięgała ponad 16 [kg/m3].

Następne badania dotyczyły absorpcji wody, ale na próbkach zanurzonych określonym czasie: 7, 14, 21 i 28 dni. Po tym czasie świetnie stwierdzono, że świetnie radzą sobie takie materiały jak: wełna mineralna, PIR i styropian. Najgorzej natomiast płyta celulozowa. (uprawnienia budowlane 2021)

Wysychanie

Po przeprowadzeniu wcześniejszego testu, przyszedł czas na kolejny. Tym razem trzeba było osuszyć zbadane wcześniej próbki. Materiały wysychały w temperaturze 23 stopni Celsjusza, w pomieszczeniach o wilgotności powietrza około 50%. Najlepiej poradziła sobie wełna, która niezależnie od czasu zanurzenia, wysychała w jeden dzień. Podobny wynik osiągnął jedynie PIR. Najgorszy natomiast płyta celulozowa. (uprawnienia budowlane program)

Absorpcja wody – działanie pary

Kolejnym badaniem było wystawienie próbek na stałe działanie pary wodnej pod różnym ciśnieniem. Próbka była umieszczana w zbiorniku, wraz z wodą o temperaturze 50 stopni Celsjusza. Następnie chłodzona była przez specjalną płytę. Takie zmiany robiło się raz na siedem dni, przez okres czterech tygodni. W tym przypadku najlepiej poradziły sobie płyty poliuretanowe, a najgorzej te celulozowe. Warto przypomnieć, że te pierwsze równie dobrze wysychają i radzą sobie z absorpcją wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Niezły wynik osiągnęła również wełna mineralna. Dzięki niej ogranicza się spory transport wilgoci, dzięki temu wzmacnia ona całą konstrukcję oraz jej izolację cieplną.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com