Wybrane materiały
W 2017 roku VTT Expert Services w Finlandii przeprowadzono badania, które miały na celu porównanie różnych materiałów izolacyjnych. Pod uwagę wzięto: wełnę mineralną skalną, PIR, styropian, płytę celulozową i piankę fenolową. (program egzaminu na uprawnienia)
Gęstość i przewodność cieplna
Zaczęto od badania, które określało gęstość [kg/m3] oraz przewodność cieplną 10 stopni Celsjusza [mW/mK]. Wedle tych badań największą gęstość posiadała płyta celulozowa (38) i to ona miała największą przewodność cieplną (40). Miejsce niżej zajmowała wełna mineralna, z wynikami 30/36. W tym przypadku najgorzej poradził sobie PIR (31/21). (akty prawne uprawnienia budowlane)
Absorpcja wody
Kolejną częścią testów była absorpcja wody. Na podstawie wyników można stwierdzić, że najlepiej poradziły sobie dwa materiały: wełna mineralna oraz styropian. Ich wartości wilgoci wynosiły 0,1 [kg/m3]. Dzięki temu praktycznie nie absorbują wilgoci z otaczającego powietrza. W tym badaniu najgorzej poradziła sobie pianka fenolowa, której wartość sięgała ponad 16 [kg/m3].
Następne badania dotyczyły absorpcji wody, ale na próbkach zanurzonych określonym czasie: 7, 14, 21 i 28 dni. Po tym czasie świetnie stwierdzono, że świetnie radzą sobie takie materiały jak: wełna mineralna, PIR i styropian. Najgorzej natomiast płyta celulozowa. (uprawnienia budowlane 2021)
Wysychanie
Po przeprowadzeniu wcześniejszego testu, przyszedł czas na kolejny. Tym razem trzeba było osuszyć zbadane wcześniej próbki. Materiały wysychały w temperaturze 23 stopni Celsjusza, w pomieszczeniach o wilgotności powietrza około 50%. Najlepiej poradziła sobie wełna, która niezależnie od czasu zanurzenia, wysychała w jeden dzień. Podobny wynik osiągnął jedynie PIR. Najgorszy natomiast płyta celulozowa. (uprawnienia budowlane program)
Absorpcja wody – działanie pary
Kolejnym badaniem było wystawienie próbek na stałe działanie pary wodnej pod różnym ciśnieniem. Próbka była umieszczana w zbiorniku, wraz z wodą o temperaturze 50 stopni Celsjusza. Następnie chłodzona była przez specjalną płytę. Takie zmiany robiło się raz na siedem dni, przez okres czterech tygodni. W tym przypadku najlepiej poradziły sobie płyty poliuretanowe, a najgorzej te celulozowe. Warto przypomnieć, że te pierwsze równie dobrze wysychają i radzą sobie z absorpcją wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Niezły wynik osiągnęła również wełna mineralna. Dzięki niej ogranicza się spory transport wilgoci, dzięki temu wzmacnia ona całą konstrukcję oraz jej izolację cieplną.