Szereg zalet silikatów
Wiemy dokładnie, zwłaszcza na podstawie poprzedniego artykułu, że mamy do czynienia z materiałem, który jest niezwykle wytrzymały. Zwiększa nośność ścian i zapewnia im odpowiednią stabilność. Jednak czy sama wytrzymałość silikatów ma wpływ na indywidualne upodobania? Czy ta cecha może posłużyć jedynie inwestorom na placu budowy? Sprawdzamy.(uprawnienia budowlane kontakt)
Niezwykły materiał murowy
Po pierwsze – bezpieczeństwo – to kwestia kluczowa, którą zapewniają nam silikaty. Wspominaliśmy już o tym, że mają one wysoką odporność na działanie bezpośredniego ognia przez długi czas. Warto nadmienić, że ma on swój pozytywy wpływ na nośność i stabilność elementów murowych. Stanowi niewątpliwie oparcie dla stropu, który i tak jest już odpowiednio zabezpieczonych. Dzięki silikatom budynek jest wysoce trwały, co ma swoje przełożenie zwłaszcza w procesie jego codziennego użytkowania. Jak więc oceniają go eksperci? Przede wszystkim jako: „materiał o najwyższej klasie wytrzymałości wśród wszystkich możliwych materiałów murowych.” Czy potrzeba lepszej charakterystyki? (uprawnienia budowlane program)
Parametry wytrzymałościowe
Jeśli chodzi o silikaty mamy do czynienia z trzema parametrami wytrzymałościowymi, które je charakteryzują. Mowa tu o parametrach takich jak:
- 15 MPa
- 20 MPa
- 25 MPa.
Wpływa na klasy wytrzymałości, którą mogą się charakteryzować ma przede wszystkim ich struktura, ponieważ jest ona odpowiednio zwarta. Ich gęstość szacowana jest na poziomie od 1200 do 2000 kg/m3. (akty prawne uprawnienia budowlane) To właściwie jedynie uzupełnienie, które dokładniej charakteryzuje nam silikaty, ponieważ nie należy szczególnie brać ich sobie do serca. Z pewnością bardziej interesuje nas zapewnienie nośności muru, a to nie ma nic wspólnego z klasą wytrzymałości. Co na wpływ na ich nośność? Przede wszystkim wytrzymałość na ściskanie poszczególnych bloczków i sposób, w jaki się je muruje. Nie bez znaczenia jest także grypa elementów murowych. Określa to odpowiednia norma, mianowicie norma PN-EN 1996-1-1, która określa dla silikatów dwie grupy z uwagi na objętość drążeń. Grupa I to grupa składająca się z elementów pełnych oraz tych, których objętość pojedynczego drążenia nie przekracza 12,5%. Jeśli chodzi o łączną objętość wszystkich drążeń nie przekracza ona 25% objętości całego bloczka. Co do grupy II mamy do czynienia z elementami pozostałymi. Właśnie te właściwości i podział pozwala nam sklasyfikować silikaty pod kątem wytrzymałości muru na ściskanie. Okazuje się więc, że mur wykonany z elementów z grupy II będzie miał mniejszą nośność niż ten, który zostanie wykonany z elementów klasy I. Szacuje się, że ogólna różnica może wynosić nawet ponad 20%. Kluczowe są w tym przypadku kwestie bezpieczeństwa, o których nie powinniśmy absolutnie zapominać, wybierając odpowiedni materiał pod budowę murów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)