fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Błędy w stężeniach połaciowych i w eksploatacji drewnianych konstrukcji z kolczastymi płytkami

Dużo błędów zostaje popełnionych w czasie wykonania połaciowych wiatrowych stężeń, za pomocą stalowych taśm. Z ekonomicznych względów w czasie realizacji prac budowlanych korzysta się najczęściej z samych taśm, bez dobrych kotwiących bloków oraz bez napinających złączy. Taka taśma, która posiada luzy albo jest przybita do każdego z wiązarów nie będzie odpowiednio pracować  w momencie przykładania sił.  (uprawnienia budowlane program)  Takie błędy często są skutkiem braku przeprowadzania rzetelnych kontroli przez kierownika na budowie czy inspektora nadzoru budowlanego. Wynika to często z wiedzy, która jest niedostateczna odnośnie drewnianych konstrukcji. (uprawnienia budowlane)

Błędy w stężeniach połaciowych i w eksploatacji drewnianych konstrukcji z kolczastymi płytkami
Błędy w stężeniach połaciowych i w eksploatacji drewnianych konstrukcji z kolczastymi płytkami

Brak wiedzy o konstrukcyjnych elementach

Często brak wiedzy o tym, co jest konstrukcyjnym elementem sprawia, że usuwa się kolidujące stężenia z instalacjami. Mając ściskany element, pręt, który zostaje pozbawiony stężenia jest narażony na wyboczenia. Dodatkowo każda niezaplanowana ingerencja w stężeniowy system sprawia, że zaburzone zostaje przekazanie obciążeń. Elementy drewniane niestety dość łatwo można wyciąć. W niektórych przypadkach uszkadza się w ten sposób wiązary i osłabia przekrój. Całkowite usunięcie pręta kolidującego wpłynie na zaburzenie w wiązarach rozkładu sił. (uprawnienia budowlane 2022) 

Przekładanie obciążeń do wiązarów

Ważnym aspektem jest sposób przekładania do wiązarów obciążeń. Gdy projekt ma konkretną wskazaną lokalizację, to musi on także określać w którym miejscu trzeba przyłożyć obciążenie. Czy ma to mieć miejsce w górnych pasach, czy w dolnych pasach wiązarów. Błędem jest zamocowanie do wykratowania elementów, ponieważ to powoduje wprowadzenie siły w prętach innej, niż osiowa. Takie zjawisko może wprowadzić zginanie, co nie jest planowane. Dodatkowo przykładanie obciążeń blisko do krawędzi elementu, która jest obciążona spowoduje pęknięcie przekroju, bądź jego uszkodzenie. Niekonstrukcyjnym innym rodzajem błędu jest też nieodpowiednie wykonanie elektrycznych instalacji. Ma to zasadniczy wpływ na poziom bezpieczeństwa użytkowników. Nagminnie elektryczne przewody prowadzi się do kablowych koryt, są one poplątane oraz trudne, aby prześledzić ich przebieg. W wiązarach niekiedy wywierca się otwory i tam przekłada się instalację. W przypadku uszkodzeń mechanicznych może pojawić się zwarcie i iskra, co będzie skutkować pożarem.  (uprawnienia budowlane program) 

Błędy popełniane w eksploatacji

Poprawne wykonanie konstrukcji stężonej i jej montaż może nie być gwarantem bezpieczeństwa w użytkowaniu. Ważną kwestią jest eksploatowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Często jednak brak koordynacji pomiędzy branżami i duży stopień nieświadomości użytkowników sprawia, że w konstrukcji zachodzą zmiany o negatywnym wpływie. Często na dachu dodatkowe urządzenia montowane są w innym miejscu, niż wcześniej było to zaplanowane w projekcie. Jest to częsty błąd, niekiedy wynikający z niedokładnej analizy dokumentów projektowych bądź też z niewiedzy osób zajmujących się instalacją. Czasami montaż dokonuje się pod względem wygody, wraz ze zmianami układu pomieszczeń w budynku. Należy pamiętać, że podczas instalacji urządzeń należy ściśle trzymać się projektowych dokumentów.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com