fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Szereg zalet silikatów

Wysoka klasa wytrzymałości to jedna z bardzo wielu zalet silikatów. Z pewnością to ułatwia pracę konstruktorom. A jak przydaje się w praktyce pozostałym inwestorom, w tym inwestorom indywidualnym?(uprawnienia budowlane kontakt)

Wysoka klasa wytrzymałości silikatów

Wysoka klasa wytrzymałości silikatów

Niezwykły materiał murowy

Wytrzymałość materiałów ściennych wpływa znacznie na nośność muru oraz na dobór rozwiązań konstrukcyjnych w obrębie otworów oraz oparcia stropu. Jest jednym z czynników gwarantujących bezpieczeństwo i trwałość budynku, a w dalszym aspekcie decyduje również o wygodzie podczas eksploatacji domu. Nic więc dziwnego, że przywiązuje się do tego parametru dużą uwagę. Silikaty to materiał o najwyższej klasie wytrzymałości wśród wszystkich możliwych materiałów murowych. (uprawnienia budowlane program)

Parametry wytrzymałościowe

Te białe wapienno-piaskowe bloczki są w standardzie produkowane w trzech klasach wytrzymałości: 15, 20 i 25 MPa (mocniejszych nie stosuje się w budownictwie indywidualnym). To wartości w pełni porównywalne z parametrami betonu. Tę ponadprzeciętną wytrzymałość zawdzięczają przede wszystkim swojej zwartej strukturze – mają gęstość od 1200 do 2000 kg/m3. (akty prawne uprawnienia budowlane)Należy pamiętać, że klasa wytrzymałości bloczków nie jest równoznaczna z nośnością muru (a to przecież ona interesuje nas najbardziej). Na nośność muru wpływa nie tylko deklarowana wytrzymałość na ściskanie samych bloczków, ale także sposób ich murowania (rodzaj zaprawy i jakość wykonawstwa), a także grupa elementów murowych. Norma PN-EN 1996-1-1 określa dla silikatów dwie grupy z uwagi na objętość drążeń: do grupy I zaliczają się elementy pełne i te, w których objętość pojedynczego drążenia nie przekracza 12,5%, natomiast łączna objętość wszystkich drążeń nie przekracza 25% objętości całego bloczka. W grupie II znajdują się wszystkie elementy pozostałe. Dla obu grup w obliczeniach projektowych przyjmuje się inny współczynnik redukcyjny, a to właśnie na jego podstawie wyznacza się wytrzymałość charakterystyczną muru na ściskanie. Mur z elementów grupy II będzie więc miał znacznie mniejszą nośność niż mur z elementów grupy I – pomimo jednakowej wyjściowej klasy wytrzymałości pojedynczych bloczków. Różnice w nośności ścian mogą wynieść nawet 22%! Należy mieć to na uwadze podczas ewentualnej zamiany materiału, a w razie potrzeby ponownie przeliczyć konstrukcję (w domkach jednorodzinnych rzadko jest to potrzebne, jednak powinien o tym zadecydować kierownik budowy). Jest to z pewnością jeden z najwytrzymalszych materiałów budowlanych. Inwestorzy nie potrafią się już bez niego obyć – i nic dziwnego, stanowi pewną podstawę stawiania budynków. O charakterystycznej wytrzymałości muru na ściskanie pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach, więc doskonale wiedzą Państwo, jak ważna jest tego typu wytrzymałość. Biorąc pod uwagę gwarantującą bezpieczeństwo nośność murów, a także fakt, że jest to jedna z najważniejszych kwestii w budownictwie, warto zainwestować w dobrej jakości silikaty od sprawdzonych producentów. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową producenta.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.