fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Maksymalne dopuszczalne ugięcie

Maksymalne dopuszczalne ugięcie nie pozwala na pomniejszenie przekroju (nauka do uprawnień budowlanych). Stosując beton o większej wytrzymałości i zmniejszając jego zużycie, następuje tu zwiększenie zużycia stali. Przykładowo przekrój stali może zwiększyć się z poziomu 29,4 nawet do 34 cm², co stanowi wzrost o 15,6%.

Maksymalne dopuszczalne ugięcie

Zmniejszenie ciężaru prefabrykatów i zużycia betonu

W niektórych krajach szerokie zastosowanie ma możliwość dużego zmniejszenia zużycia betonu oraz ciężaru prefabrykatów poprzez powiększenie poziomu wytrzymałości betonu. Na terenie Szwecji, na potrzeby budownictwa produkuje się żelbetowe żebrowe płyty, które mają rozpiętość do 10 m i są wykonane z betonu, gdzie R-G=400kG/cm². Produkowane są także dachowe dźwigary, których rozpiętość wynosi 10-20 m z betonu o wartości R28=500kG/cm². Stosując beton z wysoką marką ciężar teowych dźwigarów można zdecydowanie obniżyć do wartości w granicach 2,5-8,5 T dla użytkowych obciążeń 0,6-1,9 T na 1m (testy 2021 uprawnienia).

Ciężary prefabrykatów

Wraz z pojawianiem się na placach budowy żurawi i dźwigów, ciężary prefabrykatów stopniowo zwiększały się. Obecnie bez problemu można montować na budowie prefabrykat, którego waga wynosi nawet kilkanaście ton. Stosując hydrauliczny dźwig, albo inne dźwignice o specjalistycznym przeznaczeniu można podnieść i montować prefabrykat, którego ciężar przekracza 20 ton. We wszystkich krajach obserwuje się wzrost ciężaru oraz wymiarów prefabrykatów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Większe prefabrykaty zmniejszają ich liczbę, jaką należy zastosować oraz zmniejszają liczbę pracochłonnych i często kłopotliwych styków. Stanowią one często słabe punkty w konstrukcji. Chcąc montować lżejsze elementy przy użyciu żurawia, który służy do montażu ciężkich elementów, zwiększa się ilość montażowych operacji, a sam żuraw nie jest w pełni wykorzystany.

Przemysłowy prefabrykowany budynek

Przemysłowy prefabrykowany budynek wykonuje się z różnych wielkości prefabrykatów (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Ich rozmiary zależą od czynników, takich jak postęp w rozwoju prefabrykowanych konstrukcji czy transport, jaki posiada budownictwo. Na terenie wszystkich krajów stosowano na początku małe prefabrykaty o niskiej wadze, która dostosowana była do urządzeń montażowych i transportowych. Początkowo stosowano tego samego typu urządzenia do poziomego i pionowego transportu. Ciężar prefabrykatów wynosił wtedy od kilkudziesięciu do kilkaset kilogramów. Wraz z rozwojem budownictwa zaczęto projektować specjalne mechaniczne urządzenia dla cięższych prefabrykatów. Do 1954 roku w budownictwie w naszym kraju ciężar prefabrykatów nie mógł być większy niż 3 tony. Miało to związek z tym, że na placu budowy nie dysponowano mechanicznymi urządzeniami do montażu, które miałyby większy udźwig.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com