fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Licowanie zewnętrznej powierzchni bloków ścian

Na terenie ZSRR do licowanie zewnętrznej powierzchni bloków ścian stosowano cegłę, a przede wszystkim specjalnie kolorowe ceramiczne płytki (egzamin na uprawnienia budowlane). Takie płytki układa się na samym dnie formy zewnętrzną powierzchnią skierowane ku dołowi. Na płytki nakłada się zwykły albo żużlowy beton, zazwyczaj dwie warstwy, zagęszczając je wibratorami. Aby umożliwić dobre połączenie się płytek i betonu, od strony styku żłobkuje się je albo żebruje.

Licowanie zewnętrznej powierzchni ścian
Licowanie zewnętrznej powierzchni ścian

Rozwój wielkoblokowego budownictwa

W początkowym okresie, gdzie rozwijało się wielkoblokowe budownictwo wykonywało się ścienne bloki tylko z zewnętrzną jednostronną wyprawą. Wraz z rozwojem technologii produkcji bloków poprawiono sposób produkowania bloków, aby miały obustronną wewnętrzną i zewnętrzną wyprawę. Na początku technologia nie pozwalała na zachowanie w grubości bloków tolerancji wynoszącej +/- 2,5mm. Taka tolerancja była uważana za maksymalną, jaka może być dopuszczalna. Wprowadzając żelbetowe i żeliwne formy odchylenia w grubości bloków zmniejszyły się, i można było w ten sposób przejść z jednostronnej produkcji bloków na obustronnie wykończone. Opracowano też sposób formowania zewnętrznych powierzchni bloków, żeby różnice przy grubości zmontowanych bloków w jednej ścianie były nie widoczne (program uprawnienia budowlane).

Duże wypukłości w blokach

Duże wypukłości w blokach powodowały, że można było ukryć w grubości stykających się ze sobą bloków odchylenia wynoszące 1 do 1,5 cm (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Obecnie bloki z wyprawą dwustronną wykonuje się w stendach bądź w formach, które zapewniają uzyskanie małej wymiarowej tolerancji. Są to na przykład staliwne formy. Wykonuje się je z gładkiej szlifowanej powierzchni dna żelbetowej formy, wykonanej z dodatkiem murowanych grysów i nasyconej pokostem. Na wstępie formuje się zewnętrzną wyprawę o grubości wynoszącej 2 cm, a kolejno nanoszony zostaje beton i zagęszcza się go. Ma to na celu pozostawienie do góry we formie wolnej przestrzeni o grubości wynoszącej 1,2 do 2,0 cm. Na wierzchu układa się warstwę wewnętrznej wyprawy, którą należy wyrównać i zatrzeć.

Szlachetne wyprawy

Szlachetne wyprawy wykonuje się tak samo ja zwykłe (uprawnienia budowlane – egzamin). Różnica polega na tym, że przed albo po naparzaniu bloków poddaje się je specjalnym obróbkom. Ma to na celu uzyskanie pożądanej faktury. Podczas obróbki bloków korzysta się z takich samych sposobów, jak przy obróbce szlachetnych wypraw w tradycyjnym budownictwie. Do tych czynności należy zmywanie, piaskowanie, szlifowanie, młotkowanie albo dłutowanie oraz wytłaczanie. Przed termiczną obróbką wykonuje się tylko zmywanie i wytłaczanie, a po obróbce pozostałe.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.