Na budowach do układania masy betonowej najczęściej stosuje się leje-rękawy. Składają się one z członów, które mają postać zbieżnych odcinków rur blaszanych. Ich długość powinna wynosić około metra. Układa się je tak, żeby zachodziły jeden na drugi.[uprawnienia budowlane] Następnie są one podwieszane na hakach. Dla małych wysokości spadania masy betonowej, czyli wynoszących do 3 metrów człony leja mogą znajdować się w pionie jeden na drugim. Dla większych wysokości dolny człon leja powinien być zakończony zasuwą i zaopatrzony w wibrator. Na początku zamknięty lej jest prawie całkowicie zapełniany masą betonową. Następnie zasuwa się otwiera i w tym samym czasie uzupełnia się stale ubywająca masa betonowa. Ważne jest, żeby lej był ciągle zapełniony. Taki zabieg zapewnia nie odmieszywanie się masy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji połączeń pomiędzy poszczególnymi członami, z których składa się lej możliwe jest ustawianie go pod pewnym kątem od poziomu. W ten sposób również zapobiega się odmieszywaniu się masy.[uprawnienia budowlane testy]
Transport masy betonowej
Kiedyś do rozprowadzania oraz układania masy betonowej w blokach używane były stalowe rynny o nieznacznej długości. Niestety, aby było to możliwe masa betonowa musiała mieć ciekłą konsystencję. Dopiero ona zapewniała grawitacyjne spływanie masy rynnami. W obecnych czasach rynny te posiadają wibratory. Użycie tych urządzeń umożliwia transportowanie masy o plastycznej konsystencji. Najlepiej w tym przypadku sprawdziły się wibratory o jednokierunkowych drganiach.[segregator uprawnienia budowlane] Do bliskiego transportowania masy betonowej na dużych budowlach wodnych służą żurawie wieżowe, masztowe, typu Derrick, kozłowe przesuwne, stałe z zakotwienie linowym, kołowe, samochodowe, bramowe oraz przejezdne gąsienicowe. Można również stosować do tego dźwigi linowo-torowe oraz dwuwysięgnicowe.
Żurawie masztowe pełnoobrotowe
Żurawie masztowe pełnoobrotowe posiadające zakotwienie linowe są rozwiązaniem łatwym w montażu. Są one również dużo tańsze w eksploatacji niż żurawie innych typów o analogicznych parametrach roboczych. Ich główną wadą jest konieczność demontażu i ponownego montażu przy każdej zmianie stanowiska pracy. Oprócz tego dla zwiększonej długości wysięgnika może pracować jedynie w obszarze, który jest ograniczony przez dwie najbliższe kotwiące liny.[egzamin na uprawnienia budowlane] Zadaniem tych lin jest uniemożliwienie stosowania innych żurawi w tym obszarze. Z tego powodu ten rodzaj żurawi stosowany jest głównie do układania masy w trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwe jest stosowanie żurawi jezdniowych. Takim miejscem jest przykładowo zbocze wzniesień. Tam stosowane żurawie powinny mieć duży udźwig oraz wysięgnik o dużej długości. Żurawie masztowe mogą być stosowane również w pracach montażowych konstrukcji stalowych oraz żelbetowych.
Żurawie wieżowe i bramowe
Żurawie wieżowe oraz bramowe torowe dwuszynowe są coraz częściej stosowanie przy budowach budowli piętrzących. Obywa te rodzaje są pełnoobrotowe i posiadają mechanizm jazdy. Wysokość podnoszenia w przypadku żurawi wieżowych może dochodzić do 80 metrów. Z tego powodu można je stosować do układania masy betonowej z dolnego poziomu lub z estakady. Przydają się one do zapór wysokich o stosunkowo małej powierzchni poprzecznego przekroju. Przykładowo w zaporach łukowych lub oszczędnościowych. Żurawie torowe dwuszynowe bramowe mają zazwyczaj większy udźwig.[akty uprawnienia budowlane] Stosuje się je głównie do układania masy betonowej z estakady. Moc silników, które w nich występują jest duża. Przez to również zużycie ich energii jest znacznie większe niż w przypadku żurawi wieżowych. Mogą być one stosowane do montowania konstrukcji wykonywanych ze stali.
Roboty betonowe prowadzone z estakady
Roboty betonowe, które są prowadzone z estakady na zaporach masywnych wymagają dodatkowego zużycia stali. Mimo to posiadają one wiele zalet. Jedną z nich jest układanie masy betonowej w partiach, które stanowią prowizoryczne przelewy. Stosuje się tu zamknięcia płytowe lub szandorowe, których zadaniem jest osłanianie betonowych bloków przez dopływem wody. Oprócz tego ten rodzaj robót umożliwia łatwiejsze wykonywanie wjazdów na estakadę i zjazdów dla transportu kolejowego oraz samochodowego. Zapewnia on również spokojną i bezpieczną pracę żurawi.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane]