Zastosowanie
Złącza ciesielskie służą do przenoszenia obciążeń pomiędzy połączonymi elementami. To jeden z bardziej podstawowych elementów każdej konstrukcji. Stosowane się w przeróżnych elementach, czy to w domach szkieletowych, więźbach dachowych i w tych prefabrykowanych. Spotkać je można w wielu konstrukcjach drewnianych. Metalowe połączenie drewnianych elementów zwiększa trwałość i nośność obiektu, co zapewnia stabilność całej konstrukcji. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Montaż
Montaż złącz ciesielskich jest banalnie prosty, a często połączony z wieloma problemami i błędami. Złącza mają za zadanie połączyć dwa drewniane elementy, wzmocnić całość konstrukcji oraz nadać jej nośność, której potrzebować będzie w trakcie eksploatacji. Aby odpowiednio zamontować złącze, należy przyłożyć je do połączenia dwóch elementów i wkręcić odpowiednie łączniki. Przed wykonaniem tego zabiegu warto jednak sprawdzić: ilość łączników, której powinno się użyć do danego złącza ciesielskiego oraz ich jakość. Te błędy oraz ich konsekwencje opisaliśmy poniżej. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Błąd 1 – zła jakość łączników
Najczęstszym błędem w montażu złączy ciesielskich jest kupowanie najtańszej jakości łączników. Są to wszelkie gwoździe i wkręty, które utrzymują stabilność konstrukcji. Użycie złych/słabych łączników automatycznie osłabia całość połączenia. Na nic nie zdadzą się najlepszej klasy złącza, jeśli gwoździe i wkręty będą źle dobrane albo kupione tanim kosztem. Taki błąd zmniejsza nawet kilkukrotnie siłę połączenia i nośność całości. Według badań jest to nawet kilkukrotnie niższa nośność, co może spowodować szybkie problemy. Nawet zwykła eksploatacja danego obiektu, może prowadzić do awarii. (program egzaminu na uprawnienia)
Nie wolno używać:
- gwoździ pseudopierścieniowych,
- wkrętów do drewna,
- wkrętów do płyt g-k,
- gwoździ gładkich.
Jak zatem znaleźć odpowiednie łączniki? Są one podawane w aprobacie technicznej do zakupionych złączy ciesielskich. Należy się jej przyjrzeć przed zakupem łączników. Najczęściej używa się wkrętów CSA i gwoździe pierścieniowe CNA. (uprawnienia budowlane 2021)
Błąd 2 – mała ilość łączników
Kolejny błąd może doprowadzić do szybkiej awarii, tym bardziej, jeśli został połączony z pierwszym. W złączach jest dokładana ilość oczek, którą trzeba wypełnić, aby całość konstrukcji była bezpieczna, stabilna i nośna. Nie można wybrać kilku z nich, aby wkręcić w nie gwoździe, a resztę zostawić pustą. To od razu skreśla sens posiadania takiego złącza ciesielskiego, ponieważ w takiej sytuacji to traci swoje główne zastosowanie. Warto przypomnieć, że złącze ciesielskie nie służy jedynie do łączenia dwóch drewnianych elementów, a głównie powinno wzmacniać nośność całej konstrukcji. (uprawnienia budowlane kontakt)