fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sterowanie oświetleniem

Do włączania i wyłączania światła w naszym domu potrzebny jest nam jednobiegunowy włącznik. Jeśli mamy w swoim żyrandolu kilka żarówek, wówczas niezbędny jest nam dwubiegunowy włącznik światła. Jak wiemy, liczba żarówek może wzrastać, w związku z czym włączników sterujących światłem może być naprawdę wiele. Wówczas może pojawić się problem, ponieważ często włączniki są od siebie dość oddalone, a my mamy potrzebę sterowania oświetleniem z kilku różnych miejsc. Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju włączniki schodowe oraz łączniki krzyżowe. Poznajmy je. (uprawnienia budowlane)

Łącznik krzyżowy

Domowa instalacja elektryczna

Domowa instalacja elektryczna oparta jest zazwyczaj na jednym wyłączniku jednobiegunowym. Zazwyczaj jest on pojedynczy. Nie ma tu szczególnej trudności – jeden włącznik odpowiada za włączanie i wyłączanie światła. (uprawnienia budowlane 2022) Jak już wcześniej pisaliśmy, podwójny włącznik jest stosowany wówczas, gdy mamy dużo żarówek w jednym żyrandolu bądź wówczas, gdy chcemy sterować pełnym domowym oświetleniem. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy piętrowy dom i chcemy włączyć światło i oczywiście wyłączyć.

Miejsca na lokalizację

O ile z włączeniem nie ma problemu, o tyle z wyłączeniem już tak, ponieważ do wyłączenia musimy zejść na parter bądź na piętro. Często jeden włącznik jest na piętrze, natomiast drugi przy zejściu z naszych schodów. Wystarczy więc przełączyć jeden z wyłączników schodowych. Będzie to miało wpływ na całkowitą zmianę całego obwodu z zamkniętego na otwarty lub całkowicie odwrotnie. Można sobie wyobrazić różne sytuacje: (uprawnienia budowlane kontakt)

  • Długi korytarz – włącza się światło na początku korytarza, a wyłącza na jego końcu. (uprawnienia budowlane program) 
  • Schody – po włączeniu światła przed wejściem na schody, wyłącza się na górze albo na dole.
  • Ciąg komunikacyjny (np. piwnica-garaż) – światło włącza się przed sobą i wyłącza na końcu.

Możliwość sterowania oświetleniem

Sterowanie oświetleniem w domu można sterować łącznikiem krzyżowym bądź wyłącznikiem krzyżowym. Wtedy mamy możliwość włączania i wyłączania oświetlenia z kilku miejsc. Choć wydawałoby się, że w wielu sytuacjach jeden przełącznik schodowy, który byłby zamontowany na początku i końcu schodów rozwiąże sytuację, to niestety to się nie uda. Musi zostać stworzona specjalna kombinacja wyłączników schodowych i krzyżowych. Działanie instalacji jest bardzo proste. Wyłącznik krzyżowy musi zostać połączony z łącznikami schodowymi. Wyłącznik nie jest w stanie funkcjonować w pełni samodzielnie. Łącznik krzyżowy jest montowany pomiędzy dwa łączniki schodowe. Oczywiście stopniowo można dodawać kolejne łączniki krzyżowe, co ma na celu rozbudowanie całego systemu. W zależności od ilości miejsc, z których chcemy sterować oświetleniem, należy zamontować kilka łączników krzyżowych. Dla przykładu: jeżeli chcemy sterować światłem z czterech miejsc w naszym domu, powinniśmy zamontować dwa łączniki schodowe i pomiędzy nimi dwa łączniki krzyżowe. Analogicznie sytuacja następuje w przypadku większej ilości miejsc sterowania światłem – do włączników schodowych dodaje się trzy, cztery czy pięć włączników krzyżowych.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com