Wysoka cena stali zbrojeniowej
Niezbędnym elementem na budowie jest stal zbrojeniowa (program egzaminu na uprawnienia) . Niestety ceny materiałów budowlanych z roku na rok są coraz wyższe. Jest to prawdziwy koszmar dla osób, które planują budowę albo nawet już ją zaczęły. Dotyczy to także stali zbrojeniowej, która na początku roku 2022 miała bardzo wysoką cenę. Jednak w czerwcu trochę zmalała. Dużo inwestorów czeka na jesień, aby cena stali zbrojeniowej spadła (segregator egzamin ustny uprawnienia).
Zbrojeniowa stal na budowie
Stal zbrojeniowa to nieodłączny element budowy. Każdy budynek posiada ławy fundamentowe, które wymagają zbrojenia. Jeżeli chodzi o dom z poddaszem, to najczęściej są tam zaprojektowane schody monolityczne, kolankowe ścianki z wieńcem, gęstożebrowy strop i czasem podciągi oraz słupy. Aby zbudować dom jednorodzinny potrzeba nawet 5 ton stali. Już sam strop Teriva, którego powierzchnia wynosi 100 m2, wymaga od 400 do 500 kg stali. Jeśli chcielibyśmy zastosować strop monolityczny, to potrzebujemy wówczas od 3 do 4 ton. Stal zbrojeniowa może być bardzo kosztowna, jeśli chodzi o budowę (akty prawne uprawnienia budowlane). Gdy budynek jest piętrowy, będzie potrzebny jeszcze jeden strop. Wtedy ilość stali jeszcze wzrośnie.
Zakup stali zbrojeniowej
Pręty fi 12 charakteryzuje 12 metrów długości. Podczas transportu mogą być one złożone na ciężarówce z przyczepą. Zbrojeniowe pręty to wielkogabarytowy materiał. Kupujemy je w pobliskich składach budowlanych. Ważne są też koszty ich transportu (uprawnienia budowlane program). Stal przewozi się transportem o dużych rozmiarach, z innymi materiałami. Im większe robimy zamówienie na stal zbrojeniową, tym większy możemy uzyskać rabat albo nawet dostać dostawę na budowę za darmo. To właśnie dlatego ważne jest, aby negocjować cenę.
Kupowanie stali zbrojeniowej na zapas
Jeśli chcemy, możemy zakupić stal zbrojeniową na zapas. Ceny tej stali są wysokie. Nie wiadomo, jak będzie ta kwestia wyglądała w przyszłości. W przypadku kupowania stali z wyprzedzeniem, istotne jest, aby dobrze ją zabezpieczyć, żeby nie zniknęła z terenu budowy. W stosunku do cen z grudnia 2020 roku, obecne ceny stali są dosyć podwyższone, a to sprzyja kradzieżom. Stal ta jest bardzo pożądana.
Cena stali zbrojeniowej – od czego zależy?
Cena zbrojeniowej stali jest uzależniona od grubości oraz rodzaju prętów. Niską ceną charakteryzują się pręty, których średnica jest większa. Jest tak dlatego, że koszty produkcji takich prętów są mniejsze. Istnieje także na nie większe zapotrzebowanie. (uprawnienia budowlane 2022)
Jeżeli chodzi o stal zbrojeniową obecną w projektach jednorodzinnych domów, to wykorzystuje się tutaj żebrowane pręty, których średnica wynosi 12 mm – fi 12. Są one głównym zbrojeniem w schodach monolitycznych, stropach, wieńcach, ściankach kolankowych, czy to w fundamentowych ławach. Aby spiąć pręty główne, używane są strzemiona, które wykonane są z gładkich prętów – średnica 6 mm – fi 6. To zestawienie jest najczęściej spotykane.
Na cenę tego rodzaju stali ma wpływ także jej klasa oraz gatunek. Ta pierwsza właściwość określa wytrzymałość stali, którą dzieli się na 5 klas – od A-0 do A-III N. Za to gatunek mówi nam o tym, jakie technologiczne właściwości ma nasza stal – na przykład określa rodzaj stopu. Stal posiada oznaczenia– na przykład St3S, czy St0.
Konstrukcyjny projekt domu zawsze zawiera informację, jaka klasa oraz gatunek prętów zbrojeniowych jest wskazany.