fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Krzyżowe klejenie drewna

Krzyżowe klejenie drewna

Eksperci z branży budowlanej zwracają uwagę, że ustanawiają się kolejne rekordy światowe w związku z poziomem wysokości budynków o drewnianych konstrukcjach. Warto w związku z tym przeanalizować, czy popularność, jaką ma technologia CLT spowoduje wprowadzanie zmian w przepisach. Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się bardzo szybki rozwój produktu pochodzącego z gruby inżynieryjnego drewna, jakim jest drewno klejone w sposób krzyżowy. Do jego zalet zalicza się przede wszystkim szybkość podczas wznoszenia budynków, dobre izolacyjne właściwości czy ogniowa odporność.  (program egzaminu na uprawnienia)   Drewno jest przyjazne dla środowiska i wprowadza w związku z tym do pomieszczeń zdrowy klimat. Dodatkowo jest odnawialnym surowcem i posiada dobry bilans CO2. Zastosowanie klejonego krzyżowo drewna nie ogranicza się jedynie do kubaturowego budownictwa. Za jego pomocą wznosi się także mniejsze mieszkalne obiekty, biurowe produkcyjne czy handlowe. W murowanym budownictwie poprzez zastosowanie cieńszych ścian uzyskuje się ok. 10% więcej użytkowej powierzchni przy identycznym zewnętrznym obrysie budynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Krzyżowe klejenie drewna
Krzyżowe klejenie drewna

Historia klejonego drewna

Początki powstania klejonego drewna warstwowo sięgają patentu opracowanego w 1906 roku DRP o numerze 197773. W Europie w roku 1990 rozpoczął się intensywny rozwój drewna krzyżowo klejonego, określanego na świecie jako CLT. To główne płytowe układy do jakich należą konstrukcyjne wielkowymiarowe panele tworzące zwykle ściany, dachy i stropy. Klejone warstwowo drewno w większości przypadków to typowe belkowe elementy, do których zalicza się dachowe dźwigary, stropowe belki, rygle, słupy, krokwie czy płatwie. Łączenie dwóch komponentów daje możliwość tworzenia obiektów w całości z zastosowaniem drewnianych prefabrykatów. Nie dotyczy to oczywiście fundamentów, które pozostają tradycyjne. Belki i słupy z drewna warstwowo klejonego oraz płyt CLT stosuje się jako konstrukcje stropów i ścian.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Udział kleju

Klej bierze udział w mniej niż 1%. Są one bezpieczne w czasie stosowania, jak i w momencie pojawienia się pożaru. Wykorzystywana tarcica to w głównej mierze świerk, który posiada klasę C24. Poziom wilgotności produktu finalnego wynosi 12% (+/-2%). Współczynnik związany z cieplną przewodnością określany jako λ w przypadku świerkowego drewna osiąga poziom 0,13 W/mK. Pojemność magazynowania ciepła wynosi 1,60 kJ/kgK, natomiast współczynnik dyfuzyjnego oporu p = 60, kiedy poziom wilgotności wynosi 12%. Wielu producentów posiada produkcyjne możliwości, za pomocą których można osiągnąć wymiary drewnianych elementów, gdzie długość ma 14 – 16,5 m, szerokość 300/350 cm, a grubość elementu kształtuje się w przedziale 6 do 40 cm.   (uprawnienia budowlane kontakt) 

Produkowanie drewna klejonego krzyżowo

Krzyżowo klejone drewno to konstrukcyjne wielkowymiarowe panele, które składają się zwykle z 3, 5 albo 7 warstw konstrukcyjnego drewna. Suszy się je w komorach. Po wykonaniu klinowych złączy kładzie się je w danych warstwach i klei w sposób naprzemienny, zachowując kąt 90°. Proces ten zachodzi pod kontrolą, co jest zgodne z zapisami w normie EN 16351. Układ krzyżowy warstw drewna zapewnia odpowiedni poziom wymiarowej stabilności, sztywność oraz wytrzymałość. Po zakończonym procesie wykonania pełnych płyt dochodzi do obróbki krawędzi i ewentualnie wycina się zamki, otwory drzwiowe i okienne. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com