Kruszywa do zapraw budowlanych
Kruszywo nazywa się luźną mieszankę mineralną lub ziarna pochodzenia naturalnego i sztucznego. W betonie te ziarna są lepiszczem, tworząc trwałe ciało. Głównym ich zadaniem jest napełnienie zaprawy lub mieszanki betonowej. Tworzą w nim większą część objętości. (jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Jako kruszywa przy produkcji zapraw stosuje budowlany piasek, żużel, pumeks, azbest. Rolę wypełniacza w mieszankach betonowych zazwyczaj grają żwir i piasek budowlany. (uprawnienia budowlane 2019)
Kwalifikacja kruszyw do zapraw budowlanych
Klasyfikowane według wielkości ziaren:
- dużej frakcji o wielkości ziaren powyżej 10 mm (np. tłuczeń lub żwir);
- średniej frakcji o wielkości ziaren 5-10 mm (na przykład, mała kamienia naturalnego);
- drobnej frakcji o wielkości ziaren do 5 mm (np. budowlany, piasek).
W zależności od gęstości wyróżniamy:
- ciężkie kruszywa (piasek, kamień kruszywo, tłuczeń);
- lekkie (pumeks, węgiel, żwir). Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo), ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy oraz wody. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Najczęściej używane kruszywa
Sama mieszanka betonowa w istocie stanowi zaprawy, w której wykorzystuje się dwa kruszywa – piasku i żwiru (żwir). (programy do nauki na uprawnienia architektoniczne)
Podstawowym wymogiem, który muszą spełniać wszystkie zaprawy budowlane i betony, stosowanych na różnych etapach prac budowlanych jest ich trwałość. Jest ona w bezpośredniej zależności od gęstości mieszanki.
Piasek budowlany
Piasek — skała osadowa, powstała w wyniku naturalnego zniszczenia skalnych skał, np. granitu. Według składu mineralnego wyróżnia się piaski kwarcowe, murszowe i kilka innych. Piaski kwarcowe są lepszej jakości.Są częściej stosowane do produkcji betonów i zapraw budowlanych.
Żwir
Ciężki rodzaj kruszywa. Stanowi kamienne kruszywo o wielkości do 8 cm w największej skali pomiaru. Kruszywo może być naturalnie otrzymane z kruszenia kamiennych skał (kamieniołomu kamienia) lub sztucznie otrzymane z kruszenia cegły. Stosowane zazwyczaj podczas przygotowywania mieszanek betonowych do budowy fundamentów i cokołów.
Zaczyn
To płynna substancja zapraw i mieszanek betonowych.
Gips
Gips wykorzystany wyłącznie do robót tynkarskich. Na ich bazie przygotowuje się tynki (masa gipsowa). Ponadto, gips może być dodawany do innych roztworów jako dodatkowe spoiwo lub plastyfikator. Gips przyspiesza proces wiązania oraz ogranicza skurcz zaprawy podczas jej wiązania.
Glinka
Jako dodatek do spoiwa, a także do produkcji specyficznych zapraw budowlanych (np. roztwory do hydroizolacji piwnicy, do murowania pieców i kominków) w indywidualnym budownictwie używany jest glina.