fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Główna zaletą obudowy do wanny robionej na wymiar to większe możliwości tworzenia aranżacji. Żeby wykończyć obudowę płytkami ceramicznymi lub innymi elementami należy stworzyć podłoże do którego będzie można je przymocować. Po niżej przedstawiamy kilka rozwiązań do wykonania takiego podłoża.(program egzaminu na uprawnienia)

Jak zrobić obudowę wanny
Jak zrobić obudowę wanny

Panele elastyczne i beton komórkowy

Na rynku mamy dostęp do gotowych paneli z tworzywa elastycznego do wanny o różnym kształcie. Dzięki swoim właściwością można je dowolnie docinać i dopasować by uzyskać odpowiedni kształt i wymiar. Obudowę wanny można również wykonać z cienkich płytek betonu komórkowego. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Elementy te mają grubość w granicach 4-6cm więc idealnie nadają się do tego typu zabudów. Jeżeli obudowa ma mieć kształt łuku, bloczki można z łatwością pociąć na mniejsze, by łatwo ułożyć z nich zamierzony kształt.

Płyty gipsowo-kartonowe i płytki ceramiczne

Konstrukcje tą wykonujemy z płyt gipsowo-kartonowych oraz żelaznych profili, do których przykręca się płyty. Do tego typu rozwiązań przeznaczone są płyty zielone, czyli odporne na wilgoć. Jeżeli konstrukcja ma być sztywna i lepiej wygłuszała wannę, można ułożyć płyty podwójnie. Jeżeli zabudowa ma być łukowa, należy użyć cieńszych płyt przeznaczonych do gięcia. (uprawnienia budowlane 2022) W zależności jak chcemy wykończyć zabudowę, należy ją wyrównać i zaszpachlować a następnie zagruntować. Jeżeli wykonaliśmy obudowę, należy wybrać sposób w jaki chcemy ją wykończyć. Jest na to kilka rozwiązań. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, ponieważ płytki ceramiczne są odporne na wilgoć oraz łatwe w czyszczeniu. Poza tym na rynku obecnie jest ogromny wybór materiału, więc łatwo można zrealizować wymarzoną aranżację. Płytki można łatwo docinać i dopasować do dowolnego kształtu. W zabudowie łukowej wygodniej jest zastosować mozaikę lub płytki o mniejszych wymiarach. Zależnie od wykonanego podłoża, płytki osadza się na kleju odpowiednio dobranym do rodzaju zabudowy, a na końcu szczeliny między płytkami uzupełnia się fugą. Ważne by była wodoodporna. (uprawnienia budowlane kontakt)
Gotową zabudowę z płyt gipsowo- kartonowych można pomalować farbą do wnętrz lub elewacyjną. Na rynku są też farby typowo przeznaczone do łazienek. Są również takie które nadają specjalne efekty strukturalne. Podobnie można zastosować specjalny tynk mozaikowy lub cienkowarstwowy.

Wykończenie drewnem

Nowoczesne rozwiązania uwzględniają również wykorzystanie w łazience drewna i paneli oraz płyt drewnopochodnych. Świetnie sprawdza się tu drewno egzotyczne, które zawiera dużą ilość żywicy zapobiegającej rozwojowi grzybów i pleśni. Dzięki temu takie drewno nie wymaga dodatkowej impregnacji. Ale w łazience sprawdzi się również dąb i jesion. Drewno takie powinno zostać zaimpregnowane przeciw wilgoci, a połączenia między poszczególnymi deskami należy wypełnić materiałem plastycznym. Powierzchnie wykończona drewnem najlepiej zabezpieczyć olejem. Innym rozwiązaniem jest ale również ciekawym i innowacyjnym jest obudowanie wanny płytami OSB lub sklejką. Taki materiał może być równocześnie konstrukcja i gotowym wykończeniem. (uprawnienia budowlane pprzepisy) Oczywiście należy użyć do tego płyty wodoodpornej. Do płyty OSB można również przykleić płytki, jednak należy wcześniej przygotować odpowiednio podłoże specjalnym preparatem gruntującym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com