fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Koszt rekuperatora z odzyskiem ciepła

Na koszt całkowitego systemu wpływa wielkość danego budynku, kubatura oraz ilość pomieszczeń. Takie parametry determinują moc zastosowanego rekuperatora oraz ilość elementów w montażowej konstrukcji. Najlepszy moment na to, aby zdecydować się na zastosowanie rekuperatora jest etap związany z projektowaniem budynku. W takim wypadku można zrezygnować z budowania wentylacyjnych kominów, które wiążą się z dużymi inwestycyjnymi kosztami. Koszt całkowitego systemu w związku z tym może przekraczać w nieznaczny sposób koszty związane z wykonaniem grawitacyjnej wentylacji. Trzeba mieć tu także na uwadze koszty związane z eksploatacją. Patrząc na lokalizację, jak i na zanieczyszczenia zewnętrznego powietrza trzeba odpowiednio systematycznie wymieniać filtr powietrza, aby poziom filtracji został utrzymany na dobrym poziomie. Wymiana filtrów standardowo odbywa się 2 razy w roku. To daje nam rocznie koszt na poziomie kilkuset złotych. Oprócz wymiany filtrów rekuperator poddaje się okresowo przeglądom, a w razie potrzeby także naprawom. (uprawnienia budowlane 2022) 

Koszt rekuperatora z odzyskiem ciepła
Koszt rekuperatora z odzyskiem ciepła

Wady systemu rekuperacji

Warto przeanalizować wady, jakie posiada rekuperacja. Są one nieliczne, a jedna z nich polega na tym, że rekuperacja jest zależna od elektrycznej energii. Chcąc uzyskać przepływ powietrza wentylatory znajdujące się w rekuperatorze zasila się prądem. Kiedy nastąpi w sieci zanik napięcia, wentylatory przestają pracować. Nie oznacza to jednak, że zanika całkowicie przepływ powietrza, jednak ulega ono znacznemu obniżeniu. Patrząc jednak na tą wadę, inwestycja związana z systemem rekuperacji podczas wykonywania projektu budynku może przynieść użytkownikom obiektu realne oszczędności oraz inne korzyści, które będą z pewnością odczuwalne. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zastosowanie czujników stężenia CO2

Korzystając w rekuperatorach z czujników stężenia poziomu dwutlenku węgla pozwala to zadbać o komfort oddychania dla użytkowników budynku.   (uprawnienia budowlane segregator) Kiedy często okna są zamknięte i nie wietrzy się pomieszczeń, poziom stężenia dwutlenku węgla może osiągnąć wartość, jaka przyniesie negatywny wpływ na samopoczucie, skupienie, jak i na psychiczny komfort. Poprzez zastosowanie rekuperatora z czujnikiem gwarantujemy sobie możliwość przebywania w pomieszczeniu, bez pojawienia się ryzyka związanego z dużym stężeniem CO2.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Rekuperacja w nowym budownictwie

System rekuperacji daje wiele benefitów dla budynków nowo powstałych. Na rynku wiele rekuperatorów ma krzyżowo – przeciwprądowe wymienniki. Nie dopuszczają one do wymiany wilgoci pomiędzy dwoma powietrznymi strumieniami. To pozwala w nowych budynkach zachować suchość. Atmosfera w nich panująca usunie nadmiar wilgoci oraz będzie przeciwdziałać pojawianiu się grzybów i pleśni. Ważną rzeczą jest jednak to, aby takie systemy regularnie poddawać konserwacji. Dodatkowo dochodzi do tego całe zamieszczanie logistyczne, które wiąże się z montażem. Podejmując jednak decyzję o rekuperacji można wpłynąć na długotrwałe oszczędzanie, co przyniesie w dłużej perspektywie wiele korzyści. Przed dokonaniem instalacji trzeba jednak na spokojnie oszacować wszelkie koszty, aby inwestycja miała sens i przyniosła zamierzone efekty.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com