Korozja biologiczna – co to takiego?
Tak zwana biodeterioracja to niszczenie materiału spowodowane obecnością mikroorganizmów oraz ich produktów metabolizmu. Pojawia się mimo tego, że współczesne materiały budowlane dbają o trwałość i wieloletnią eksploatację bez żadnych problemów, problem nadal występuje. Źle kontrolowany beton albo unikanie tematu i nieprzejmowanie się następującą korozją, to bardzo istotne błędy, które mogą zagrozić całej konstrukcji. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Zagrożenia i powody korozji
Mimo rozwoju materiałów budowlanych beton stale narażany jest na różne czynniki powodujące korozję biologiczną. Ten materiał często łączy się z miejscami pełnymi mikroorganizmów, do takich miejsc można zaliczyć: (uprawnienia budowlane 2022)
- konstrukcje podziemne,
- system oczyszczania ścieków,
- konstrukcje naziemne,
- systemy kanalizacyjne,
- konstrukcje morskie.
Korozja biologiczna powstaje na skutek zmian, które pojawiają się w betonie, pod wpływem mikroorganizmów. Te świetnie czują się w środowisku wilgotnym, o przyjemniej dla nich temperaturze. Taki układ świetnie wpływa na rozwój wszelkich grzybów, pleśni czy glonów.
Czynniki wpływające na mikroorganizmy
Wiele czynników wpływa na rozwój mikroorganizmów, a co za tym idzie, przyczyniają się one do powstania korozji biologicznej. Są to między innymi takie czynniki jak: (uprawnienia budowlane kontakt)
- wysokie stężenie siarczanów,
- małe ilości kwasów,
- podwyższona wilgotność (60-98%),
- długie cykle zamrażania i rozmnażania,
- wysokie stężenie jonów chlorkowych lub soli,
- temperatura otoczenia w okolicy 30 stopni Celsjusza,
- wysokie stężenie dwutlenku węgla,
- długie cykle nawilżania i suszenia.
Mechanizmy korozji – grupy
Sama biodeterioracja została podzielona na cztery grupy. W pierwszej z nich znajdują się materiały, które ulegają uszkodzeniu bezpośrednio przez mikroorganizmy. Są to wszelkiego rodzaju włókna, kable elektryczne czy tkaniny. Problemy z tymi elementami powodują najczęściej gryzonie, rośliny bądź owady.
Do drugiej grupy wpadają wszelkie materiały, które są degradowane z powodu swojej wartości odżywczej. Może to być np. rozkład celulozy. To powoduje różnego rodzaju przebarwienia, zmiany wytrzymałości, obniżenie PH czy też zbrylenia. (program egzaminu na uprawnienia)
Trzecią grupą są te mechanizmy, które uszkadzają materiał, powodują korozję chemiczną i wydzielanie toksycznych metabolitów. Do tego świetnie „nadają się” metale i betony. To może prowadzić do przenikania ciepła i wilgoci, kruszenia się materiału, pękania, rozpadania czy rozpuszczania.
W czwartej grupie znajdzie się mechanizm zwany biofouling. To obrastanie powierzchni przez żywe organizmy. Wydzielają one różne substancje, które mają bezpośredni wpływ na materiał. To wszelkiego rodzaju grzyby, bakterie czy mikroorganizmy morskie, które przyczyniają się do korozji oraz znacząco zwiększają ryzyko wszelkich uszkodzeń. (segregator egzamin ustny uprawnienia)