fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Charakterystyka koparek przedsiębiernych

Istnieją koparki przedsiębierne, które posiadają mały załadunek łyżki i są tworzone na podwoziu z ogumionymi kołami. Do niektórych zamysłów takich jak budowa kanałów, używa się koparek przedsiębiernych z dużymi łyżkami pojemności nawet do 30m3. Zrobienie szerokoprzestrzennego wykupu na budynek biurowy czy mieszkalny koparką o udźwigu pojemności 0,5-HL m3 podczas głębokości wykopu 2-h2,5 m pokazane bywa schematycznie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Koparki przedsiębierne

Przy tak znacznych głębokościach koparka, która znajduje się na dnie wykopu jest w stanie załadować urobek na auta przyjeżdżające na teren pod brzegiem wykopu. Rozplanowanie zrobienia wykopu o głębokości 2—2,5 m: (1-1) – pierwszy posuw koparki, (2-2) – drugi posuw koparki, (ls-ls) – ruch samochodowy przy posuwie koparki.

Wydajność

Koparki przedsiębierne są idealne do szeroko pojętych robót budowlanych w różnej jakości gruntach, podczas gdy możliwości urobku są o wiele mniej zależne od spoistości gruntu niż podczas kopania własnoręcznego. Wydajność takiej koparki podczas kopania szerokoprzestrzennego jest nawet do 20-25% mniejsza w porównaniu do koparki przy tak samo sprawnym transporcie odwożonego urobku. (uprawnienia budowlane 2021)

Schemat wykonania wykopu

Zrobienie szerokoprzestrzennego wykopu mającego głębokość 2,5 m można ukazać w dwóch odsłonach:

1.Koparka obsługuje pracę trzema posuwami, a auta ładowarki przybliżają się w trzech poziomach,

2.Koparka pracuje jedynie jednym posuwem, a maszyny dostają się na dno wykopu.

Koparka przedsiębierna ma podwozie 1 i pudło 2 z przyrządami napędowymi, kręcące się na ramie 3 wokół osi pionowej. Urządzenie do kopania zawiera łyżkę 4, którą sztywno mocuje się na trzonie 5 i wysięgnika 6 umiejscowionego przegubowo w punkcie A na ramie. Kąt nachylenia do poziomu wysięgnika przeistacza się w zabieg nieprzerwany podczas każdorazowego cyklu roboczego. (uprawnienia budowlane program)

Trzonek przypominający dźwignię nierównoramienną ustawiony znajduje się przegubowo w punkcie B na samym końcu wysięgnika. Wykonuje on wyłącznie ruch obrotowy wokół przegubu. Lina nośna 7 założona na wciągarkę 8 przedostaję się przez blok 9 i oplata blok 10 na czubku trzona. Ta lina spełnia zadanie obrotu trzonka 1 i wciąga w górę koniec B wysięgnika. Lina ciągnąca 11 nałożona na wciągarkę 12 przedostaje się przez blok 13 na środkowej części trzona i zawiera blok 24 przymocowany do łyżki. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Cykl pracy

Cykl pracy wygląda następująco:

-naciągamy linę 7,

-regulujemy łyżkę liną 11,

-punkt B i łyżka staną na najwyższej pozycji.

Później poluźniamy linę 7 i 11 i dzięki temu otrzymujemy skrajne położenie łyżki, a ta z kolei wbija się w teren. Podciągając linę 22 i poluźniając linę 7 otrzymujemy ruch łyżki ku dołowi, jaka zbiera ziemię i zatapia się w niej. Gdy łyżka zostanie napełniona, wznosi się wysięgnik i dociąga łyżkę podczas jednoczesnego kręcenia pudła do miejsca rozładunku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kiedy łyżka pojawi się ponad korytem ładowarki, zostaje otwarte dno poprzez działanie dobrze dobranej linki i zawartość spada na dół. Po wysypaniu dodatkowe ruszenie linki sprawi zamknięcie dna łyżki i tak w kółko. Podczas pracy koparka umiejscowiona jest na poziomie wierzchu wykopu i zanurza się w ziemię w dół. Koparki podsiębierne posiadają łyżki mieszczące 0,25 – 1,5 m3, a więc o wiele mniej niż koparki przedsiębierne. Dlatego ich użytek jest mniejszy. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com