fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kopanie rowów

Koparki ze zgarniakami

Przy użyciu takich koparek da się wykonywać wykopy nawodnione i dużej głębokości, z wysypywaniem ziemi na kluczową wysokość i wykopy w gruncie błotnistym. Dobrze nadają się też do gruntów sypkich, za to przy gruntach zwartych nie są najlepszym rozwiązaniem.

Koparka chwytakowa jest inna od poprzedniej, bo w zamian zgarniaka ma chwytak (stąd jej nazwa), który opuszcza się i podnosi linami 1 i 2. Chwytak zrobiony jest z dwóch szczęk 3, które posiadają dno półokrągłe i pokazują w stanie zamkniętym wycinek walca. Krawędzie tnące szczęk posiadają wymienne zęby stalowe. Linę nośną 1 mocuje się do strzemienia 4. Końcówki szczęk podwieszone zostają przegubowo cięgnami 5 do strzemienia. Lina, która zamyka 2, zaczepiona z dołu do strzemienia okrąża osadzony na identycznej osi 6 co końce szczęk w środku i wystaje na górze. (uprawnienia budowlane kontakt)

Koparki ze zgarniakami
Koparki ze zgarniakami

Takie koparki były ważną częścią podczas powstawania Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Zasięg pracy koparki

Powiększenie promienia zasięgu pracy koparki o nawet trzy lub cztery metry (poza końcówkę wysięgnika) da się łatwo uzyskać. Musi jednak spełniać pewne warunki: Podczas gdy zgarniak jest w powietrzu, naciągamy linę ciągnącą. Kolejno, szybko się ją zwalnia. Jeżeli zgarniak w ruchu wahadłowym ustawi się w położeniu skrajnym, wtedy również szybko zwalniamy hamulec liny nośne, co za tym idzie zgarniak wbija się w grunt. (uprawnienia budowlane 2021)

Nawet największe obszerności zgarniaków nie są w stanie osiągnąć takich wymiarów jak łyżki koparek przedsiębiernych, bo nie są one większe w tradycyjnych koparkach 4 nr 1. Z drugiej strony promień zasięgu, wysokość ładowania czy głębokość kopania w koparkach ze zgarniakami są o wiele lepsze niż w koparkach innego rodzaju o identycznej objętości i ciężarze przyrządu czerpiącego.

Koparki podsiębierne

Są używane do kopania następujących rowów:

-wąskich, ale są one w tym samym momencie głębokie (nawet do siedmiu metrów), (uprawnienia budowlane program)

-szerokoprzestrzennych pod budynki, jeśli skorzystanie koparki przedsiębiernej przyniosło by duże straty finansowe lub sprawiło kłopot, przykładowo pochylnia byłaby w środku wykopu, grunt na dnie byłby wilgotny czy złej jakości (gliny miękkoplastyczne, które często powodują zakopywanie się pojazdów) czy za wąski wykop, który utrudnia swobodny ruch.

Koparka ze zgarniakiem – budowa

Taka koparka posiada podwozie 1 rodzaju gąsienicowego oraz pudło 2 zawierające wszystkie przyrządy napędowe, które osadzone są na ramie 3 wirującej wokół osi pionowej. System do kopania to zgarniak 4, jaki podwieszany zostaje łańcuchem 5 do liny ciągnącej 6 nawijanej na bęben wciągarki 7. Z drugiej strony łańcuchem 8 i dźwignią dwuramienną 9 do liny nośnej 10 przedostającej się przez blok B wysięgnika 11 aż do samej wciągarki 7. Bębny lin nośnych oraz ciągnących są umieszczone na jednym wale. Dodatkowo, zgarniak 4 jest zawieszany liną 12 na środku swojej górnej części przez blok C do samego końca D liny ciągnącej 6.

Wymiary wysięgnika są nawet od dwóch lub trzech razy większe od tych w koparce przedsiębiernej. Dzieje się tak, bo nie ma tu do czynienia z wciskaniem czy wbijaniem łyżki w grunt. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zgarniak to nic innego jak skrzynka otwarta z przodu i na wierzchu. Frontowa jego krawędź, a czasem też boczne są wyposażone w zęby stalowe ustawione na podwozie.

Kąt nachylenia do poziomu wysięgnika to coś około 20-45°, a ustala się to poprzez linę 13 nakładaną na bęben wciągarki 14. (program egzaminu na uprawnienia)

Cykl pracy

Zgarniak uniesiony w powietrze ma blisko pionowego położenie zębami skierowanymi w dół (przy zluzowanej linie ciągnącej). Jak zwolnimy hamulec liny nośnej, następuję gwałtowne spuszczenie zgarniaka wprost w grunt. Wtedy uruchamiamy wciągarkę liny ciągnącej, zgarniak zaczyna się ruszać i zbiera ziemię. Kiedy cały się zapełni, jest podnoszony za pomocą liny nośnej, ale nie hamując liny ciągnącej. Podczas unoszenia, frontowa część jest nakierowana do góry. Przez to zawartość nie wysypie się. Za odpowiednie położenie zgarniaka odpowiedzialna jest lina 12, która utrzymuje dno zgarniaka pod kątem 15-20. Podniesiony zgarniak kręci się wokół własnej osi z całym pudłem i wysięgnikiem do miejsca, gdzie grunt należy zrzucić. Jak maksymalnie zwolnimy linę ciągnącą, zgarniak przechyli się i wysypię całą ziemię jaką utrzymywał. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com