fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Konstruowanie słupów żelbetowych

Czym są słupy żelbetowe?

Słupy żelbetowe spełniają ważną rolę jako elementy podpierające konstrukcję w budynkach. Są głównym elementem konstrukcji szkieletowych lub płytowo-słupowych. Ich popularność jako uniwersalnego materiału budowlanego rośnie, ze względu na wiele cech tego materiału. Między innymi są odporne na obciążenia statyczne i dynamiczne, cechuje je odporność na korozję i na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. Jest również ogniotrwały. Wykorzystuje się je np. w ścianach nośnych czy jako podpora stropów.

Jak należy konstruować słupy żelbetowe?

Po pierwsze, jak wszystko w budownictwie, konstruowanie słupów żelbetowych musi być poprzedzone planem, w którym uwzględni się uzbrojone fundamenty. Kolejną rzeczą są wytrzymałe fundamenty i zbrojenie. Te fundamenty mają duże znaczenie jako elementy konstrukcji przejmujących obciążenia z wyższych części budynku, dlatego ważne jest aby miały odpowiednią nośność, gdyż stanowią podstawę trwałości całej budowli. Oprócz tego ważna jest dokładność ułożenia zbrojenia i czystość użytych do niego prętów (bez korozji). Trzecim elementem są słupy żelbetowe, które muszą być osadzone na ścianie fundamentowej lub stopie. Do ich wymiarów dobiera się zbrojenia, aby zapewnić jak najlepszą nośność.

Przekroje słupów

Przekroje słupów mogą być dowolne , bardzo często wynikają z geometrii budynku (układ ścian). Najczęściej jednak stosuje się słupy o przekroju poprzecznym prostokątnym, kwadratowym, a także okrągłym. Wysokość słupa powinna być większa niż 3-krotny większy wymiar przekroju poprzecznego. Wszystkie ściskane pręty podłużne powinny być objęte przez strzemiona, tak by każdy pręt umieszczony w narożu był trzymany w dwóch kierunkach. W strefie ściskanej odległości między dowolnym prętem, a prętem trzymanym nie powinna przekraczać 150 mm. Niezależnie od rodzaju słupa należy zapewnić prawidłowe otulenie zbrojenia, aby uchronić je przed czynnikami takimi jak korozja czy też zapewnić ochronę przeciwpożarową.

Ocieplenie słupów

Ostatnim elementem jest ocieplenie tych słupów. Słupy są ocieplone od fundamentów aż do stropu. Można użyć do tego płyt styropianowych albo pianki natryskowej, która jest coraz bardziej popularna. Popularność swą zawdzięczanie tylko dobrym właściwościom termoizolacyjnym, ale również jest wyjątkowo nielubiana przez gryzonie.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com